DİSİAD'dan hükümet kurma çağrısı

DİSİAD'dan hükümet kurma çağrısı
DİSİAD'dan hükümet kurma çağrısı
- DİSİAD, partilere biran önce hükümetin kurulması çağrısında bulundu.

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD), partilere biran önce hükümetin kurulması çağrısında bulundu.

DİSİAD, genel seçimlerde sandıktan çıkan sonuçlar neticesinde tek parti döneminin bitmesi ve koalisyon hükümetinin kurulması çağrısında bulundu.

 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sümer park toplantı salonunda gerçekleştiren toplantıda konuşan DİSİAD Başkanı Burç Baysal, TBMM'de bulunan partilerin uzlaşmaz açıklamalarının hem kendilerine hem de  Türkiye 'ye zarar verdiğini söyledi.

Baysal, seçim sonuçlarının Türkiye halklarının Kürt sorununu barışçıl yöntemlerle çözmek istediğini ortaya koyduğunu dile getirerek, hükümetin biran önce kurulması gerektiğini ifade etti.

Baysal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin sorunlarını akılcı bir temelde ele alan, başta yeni anayasa, çözüm süreci ve  ekonomi  konusunda çözüm üretecek işbirliğine ihtiyaç olduğu aşikardır. Bölgemiz başta olmak üzere tüm ülkeyi siyasi ve ekonomik alanlarda 10 yıldır olumsuz etkileyen Kürt sorunu, Cumhuriyet tarihinin en büyük sorunudur. Partilerin biran önce seçmenin verdiği mesajı ciddiye alarak, uzlaşmacı bir tavırla hükümeti kurmalarını bekliyoruz. 7 Haziran seçim sonuçlarının verdiği bir diğer mesaj da; Türkiye halklarının Kürt sorununu barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözme iradesini ortaya koymasıdır'' dedi.