Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Diyarbakır'da

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Diyarbakır'da
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Diyarbakır'da
- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde Kur'an kursu binasında çıkan yangında hayatını kaybeden 5 öğrencinin cenaze namazını kıldırdı - Görmez: - "Bu şehirde sadece barış ve kardeşlik, sadece güzel kokular ve çiçekler olsun, kan ve barut kokusu olmasın. Tek tesellimiz gençlerin ilim yolunda hükmen şehit olmaları. Aslında ilim yolunda şehit olan gençlerimiz bize aynı zamanda bu mesajı veriyor" - "Maalesef eli kalem tutacak bazı gençler dağlara gittiler, kardeşlerini katlettiler ve kendi hayatlarını ve ahiretlerini de berbat ettiler. Ama bu çocuklarımız elim bir kazada bugünün hiçbir kötülüğüne bulaşmadan, Kur'an kursunda Kur'an okuyarak hayatlarını ilim yolunda sarf etmeyi düşünüyorlardı" - "Bu güzel ve mübarek şehrin kalbine hiç kimse kurşun sıkmaya kalkışmasın. Bu şehir sahabe ve peygamberler şehridir"

DİYARBAKIR (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyarbakır'ın Kulp ilçesindeki Kur'an kursu binasında çıkan yangında hayatını kaybeden öğrencilerin cenaze namazını kıldırdı.

Kulp İlçe Müftülüğüne bağlı Karaağaç Mahallesindeki yatılı Kur'an kursu binasında çıkan yangında hayatını kaybeden 5 kişinin cenazesi, Adli Tıp Kurumunca yapılan kimlik belirleme çalışmasının ardından Dicle Üniversitesi Camisi'ne getirildi.

Düzenlenen cenaze törenine katılan Prof. Dr. Görmez tarafından hayatını kaybeden her bir öğrenci için ayrı ayrı cenaze namazı kıldırıldı.

Görmez, okunan duaların ardından yaptığı konuşmada, mahsun ve kederli olduklarını, bugün sadece Allah'ı razı kılacak şeyler söyleyeceklerini belirtti.

- "Tek tesellimiz gençlerin ilim yolunda hükmen şehit olmaları"

İlim yolunda, çok elim bir kazada hayatını kaybeden gençlere Cenabı Allah'tan rahmet, onları ebediyete uğurlarken özellikle anne ve babalarına da sabır, metanet dileyen Görmez, "Tek tesellimiz gençlerin ilim yolunda hükmen şehit olmaları. Peygamberimiz ilim yolunda olanların yolunun, 'cennet yolu' olduğunu buyuruyor. Cenabı hak yollarını cennet eylesin, anne ve babalarına sabır, metanet ihsan eylesin" diye konuştu.

Görmez, Diyarbakır'ın güzel ve mübarek bir şehir olduğunu vurgulayarak, bu şehirde sadece barış, kardeşlik ve merhamet olmasını, kalpler arasında sadece merhamet şebekelerinin kurulmasını istediklerini bildirdi.

"Bu güzel ve mübarek şehrin kalbine hiç kimse kurşun sıkmaya kalkışmasın. Bu şehir sahabe ve peygamberler şehridir. Bu şehirde sadece barış ve kardeşlik, sadece güzel kokular ve çiçekler olsun, kan ve barut kokusu olmasın. Tek tesellimiz gençlerin ilim yolunda hükmen şehit olmaları. Aslında ilim yolunda şehit olan gençlerimiz bize aynı zamanda bu mesajı veriyor" ifadelerini kullanan Görmez, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Az önce anne ve babalarını da söyledim. Maalesef eli kalem tutacak bazı gençler dağlara gittiler, kardeşlerini katlettiler ve kendi hayatlarını ve ahiretlerini de berbat ettiler. Ama bu çocuklarımız elim bir kazada bugünün hiçbir kötülüğüne bulaşmadan, Kur'an kursunda Kur'an okuyarak hayatlarını ilim yolunda sarf etmeyi düşünüyorlardı. Fakat Allah bu şekilde takdir etti ve onları aldı. Cenabı Allah rahmet eylesin. Bir daha bize öyle acılar yaşatmasın."

- Aileleri teselli etmeye çalıştı

Görmez, cami çıkışında yangında hayatını kaybeden öğrencilerin ağıtlar yakan ailelerini de teselli etmeye çalıştı.

Törenin ardından olayda hayatını kaybeden Suat Çankaya, Serhat Sancar ve Şahin Kahraman'ın cenazesi Kulp ilçesinin Karaağaç Mahallesine, Sebahattin Altun'un cenazesi Kulp'un Baloğlu köyüne toprağa verilmek üzere uğurlandı.

Mehmet Bingöl'ün cenazesi defnedilmek üzere Diyarbakır'daki Yeniköy Mezarlığına götürüldü.

Görmez, törenin ardından Diyarbakır Valiliğini ziyaret ederek, Vali Hüseyin Aksoy ile görüştü.

Görüşme basına kapalı gerçekleşti.

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde Karaağaç Mahallesinde Karaağaç Mahallesi'nde İlçe Müftülüğüne bağlı yatılı Kur'an kursu binasında çıkan yangında 6 öğrenci hayatını kaybetmiş, 3 öğrenci de yaralanmıştı. Öğrencilerden Nur Muhammed Bayka'nın cenazesi önceki gün Silvan'da toprağa verilmişti.