Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde kadın çalışanlar

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde kadın çalışanlar
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde kadın çalışanlar
- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan ve görev alan kadın sayısının her geçen gün arttığı bildirildi.

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan ve görev alan kadın sayısının her geçen gün arttığı bildirildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fethi Suvari, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin istihdam politikalarında kadına her zaman öncelik verdiğini, bu durumun hem politikalarının hem de belediyeyi yönetenlerin dünyaya bakış açılarının bir sonucu olduğunu söyledi.

Suvari, eşitlikçi bir düşünce ve kadınlar konusunda pozitif bir ayrımcılığı her zaman esas aldıklarını kaydetti.

Suvari, "Belediyemizde 2 bin 234 personel görev yapmaktadır. Bu rakamın küçük bir kısmını kadın personeller oluşturuyor. Yıllara göre kıyaslama yaparsak geçen yıla göre bir artışın olduğu görülmektedir. 2014 yılında kadın sayısı yüzdelik olarak yüzde 14 iken, bu rakam 2015'te yüzde 16'ya çıktı" dedi.

Kadınlardan yana tutum ve politikalarını sürdüreceklerinin altını çizen Suvari, yönetim kademesindeki değişikliklerle birlikte kadın yöneticilerin oranında yüzde 100'lük bir artışın yaşandığını dile getirdi.

Suvari, bu rakamların yeterli olmadığını ve bunu aşmak için özel bir politika izleyeceklerini vurguladı.

Çeşitli birimlerde yapılan istihdamlarda önceliği kadınlara verdiklerine dikkat çeken Suvari, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunun nedenleri vardır. İş disiplini, göreve bağlılık ve kurumu sahiplenmede kadınlardan daha fazla verim almaktayız. Bu durum kendi kendine gelişme göstermiyor. Bizlerin verdiği bir lütuf da değil; doğrusu kadının çalışma yaşamı içinde göstermiş olduğu performans, bizim böyle bir tercih yapmamıza neden oluyor."

- Şoför olmak isteyen kadınlara çağrı

Doğalgazla çalışan otobüslere şoför alımının gerçekleşeceğini ve istihdamı kadınlardan yana kullanmak istediklerini kaydeden Suvari, toplu taşıma şoförlüğünün yapılabilmesinin bazı kriterlerinin olduğunu belirtti.

Suvari, "Toplu taşımada şoför olmak için en az 5 yıllık bir deneyim olması gerekir. Yine E sınıfı ehliyete sahip olunması gerekiyor. Ayrıca toplu taşıma da çalışabiliri gösteren SRC belgesine de sahip olunmalıdır. 40 şoför alınacak. Bu 40 şoförün de kadın olmasını istiyoruz. Eğer bu belgeye sahip olan kadınlar, bulunuyorsa bizler kesinlikle kadınları tercih edeceğiz" diye konuştu.