Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevinde zehirlenme iddiası

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevinde zehirlenme iddiası
Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevinde zehirlenme iddiası
DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevinde zehirlenme iddiasını gerekçe gösteren bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ilgililer...

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevinde zehirlenme iddiasını gerekçe gösteren bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ilgililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

Aralarında Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TUHAD-DER), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Diyarbakır Barosunun bulunduğu sivil toplum kuruluşu temsilcileri adliye binası önünde bir araya geldi.

TUHAD-DER Başkanı Derya Us, cezaevinde 3 ay içerisinde çok sayıda zehirlenme olayının yaşandığını ilere sürdü.

Cezaevinde bulunan 450 tutuklunun gıda zehirlenmesi ile karşı karşıya kaldığını belirten Us şunları kaydetti:

"Zehirlenme olayından sonra cezaevi idaresi ile yaptığımız görüşmelerde tutukluların sağlığını ciddiye alan bir yaklaşımdan ziyade kalıcı çözüm bulunmadığını gözlemledik. İdarenin olaya yaklaşımı çocukların ayrıntılı sağlık muayenelerini yapmak yerine, sadece gıdalardan numune almakla yetinip, zehirlenme olayının psikolojik olduğunu öne sürüp, olayın üzerini kapatma yönündedir. Cezaevinde 3 ay gibi kısa sürede birçok kez zehirlenme olayının yaşanması ve idarenin bu duruma sessiz kalması tutuklu ailelerini ve biz sivil toplum örgütlerini kaygılandırmaktadır. İhmali bulunan yetkililerin adli ve idari yönden soruşturulması gerekmektedir. Bu nedenle ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız."

Açıklamanın ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunuldu.