Diyarbakır Gençlik Evi Projesi tanıtıldı

Diyarbakır Gençlik Evi Projesi tanıtıldı
Diyarbakır Gençlik Evi Projesi tanıtıldı
- Kalkınma Bakanı Yılmaz: "Maalesef bu ülkede 28 Şubat yaşandı. Bu ülkenin bu değerli varlıklarına, sivil güçlerine darbe vurulmaya çalışıldı. Onların etkilerini hala görüyoruz, temizle temizle bitmiyor" - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: "Bir vakfın organizasyonuyla okudum. Allah hayır sahiplerinden razı olsun. Benim gibi binlerce öğrenci bu tür yurtlarda kalarak okuyabildi"

DİYARBAKIR (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Maalesef bu ülkede 28 Şubat yaşandı. Bu ülkenin bu değerli varlıklarına, sivil güçlerine darbe vurulmaya çalışıldı. Onların etkilerini hala görüyoruz, temizle temizle bitmiyor" dedi.

Yenişehir ilçesinde yapımı süren öğretmenevi binasında incelemede bulunan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, daha sonra bir düğün salonunda Ensar Vakfı'nın düzenlediği Diyarbakır Gençlik Evi Projesi'nin tanıtımına katıldı.

Bakan Cevdet Yılmaz, dünyada adaletsizliklerin yaşandığına dikkat çekerek, Akdeniz'den Avrupa 'ya göç etmeye çalışırken hayatını kaybeden insanları herkesin gördüğünü söyledi.

"Bir taraftan modern dünyanın ne kadar geliştiğini ve zenginleştiğini anlatıyoruz ama bir taraftan da Akdeniz'de zengin bir coğrafyaya ulaşmak için hayatını ortaya koyan insanların öldüklerini görüyoruz" diyen Yılmaz,  Suriye ve Irak'tan kaçan insanlara Türkiye 'nin kucak açtığını bildirdi.

Büyük zenginlikleri olduğu halde bu insanlara çok sayıda ülkenin destek olmadığını vurgulayan Yılmaz, "Bu dünyada 'Ensar' ruhunu bütün insanlığa daha iyi anlatmak durumundayız. Sadece Müslümanların değil bütün dünyanın buna ihtiyacı var" şeklinde konuştu.

Bakan Yılmaz, dünyadaki mazlumlara daha çok yardımcı olmak için Türkiye'nin daha güçlü olması gerektiğini vurgulayarak, "Geçmişte bunları yapamıyorduk. Bırakın dünyaya yardımcı olmayı, bırakın dışarıdan gelen kardeşlerimize yardımcı olmayı, kendimiz geçmişte IMF kapılarındaydık. Ekonomimiz, siyasetimiz ve birliğimiz güçlü olsun. Hem kendi insanlarımızı mutlu edelim hem de bütün dünyadaki mazlumlara sahip çıkalım" ifadelerini kullandı.

Vakıfların çok değerli varlıklar olduğunu belirten Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Maalesef bu ülkede 28 Şubat yaşandı. Bu ülkenin bu değerli varlıklarına, sivil güçlerine darbe vurulmaya çalışıldı. Onların etkilerini hala görüyoruz, temizle temizle bitmiyor. Çok şükür hükümetimiz son 12 yılda o korkuları ortadan kaldırdı. Baş örtüsü yasağı dahil, birçok ilerleme kaydettik. Vakıflarımıza her türlü kolaylıkları göstermeye devam edeceğiz." 

- "Vakıf yurdunda kalarak okuyabildim"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise Diyarbakır'ın ruhunda ve kalbinde barış olduğunu belirterek, bu şehirde Müslüman olanlar ile olmayanların yüzyıllarca barış içerisinde yaşadığı söyledi.

Köyde ilkokulu 2 derslik bir okulda okuduğunu, binin üzerinde insan yaşamasına rağmen orada o dönem ortaokulun olmadığını belirten Eker, şunları anlattı:

"Diyarbakır'a okumak için gelmek durumunda kaldım ama kalacağım yer yoktu. İmam Hatip Okulu Öğrencilerini Yetiştirme ve Yaşatma Derneği vardı. Ben vakıfların yurduna sınavla girdim ve ancak bu şekilde orada okudum. Bir vakfın organizasyonuyla okudum. Allah hayır sahiplerinden razı olsun. Benim gibi binlerce öğrenci bu tür yurtlarda kalarak okuyabildi. Bizim bunları yaşatmamız ve ihtiyaçlarını dikkate alıp sorunlarını çözmemiz lazım."

Toplantıya Eker ve Yılmaz'ın yanı sıra Vali Hüseyin Aksoy, İl Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ve Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader ile çok sayıda davetli katıldı.