Diyarbakır'da "Acil Obstetrik Bakım Ebe ve Hemşire Eğitimi"

Diyarbakır'da "Acil Obstetrik Bakım Ebe ve Hemşire Eğitimi"
Diyarbakır'da "Acil Obstetrik Bakım Ebe ve Hemşire Eğitimi"
- Diyarbakır'da düzenlenen, ebe ve hemşirelere yönelik verilen "Acil Obstetrik Bakım Ebe ve Hemşire Eğitimi" programı tamamlandı.

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da düzenlenen, ebe ve hemşirelere yönelik verilen "Acil Obstetrik Bakım Ebe ve Hemşire Eğitimi" programı tamamlandı.

Diyarbakır'da bir otelde verilen ve 2 gün süren eğitime, Batman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep , Siirt, Şırnak, Adıyaman ve Mardin'den kadın doğum servislerinde ve doğum salonlarında çalışan toplam 55 ebe ve hemşire  katıldı.

Eğitimin birinci gününde katılımcılara, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sait İçen, obstetrik triyaj ve doğum eyleminin takibi ve partograf kullanımı obstetrik problemlere yaklaşımını, Doç Dr. Mahmut Erdemoğlu, sık karşılaşılan diğer obstetrik problemleri, Uz. Dr. Mahmut Demirel, AOB'de ateş ve infeksiyon yönetimini ve Uz. Dr. Mehmet Obut, gebelikte hipertansif bozukluklarıyla ilgili bilgilendirdi.

Eğitim son gününde ise Dr. Tufan Tuğrul Tuncay Ertop, kan transfüzyonu ve reaksiyonlarını, Doç. Dr. Sedat Kaya'da şok ve sıvı tedavisi,  Prof .Dr. Ahmet Yalınkaya, gebelikte kanama ve yönetimini ve  Prof. Dr. Günay Saka da obstetride iletişimin önemini anlatan bir sunum yaptı.

Eğitim sonunda katılımcılara sertifika verildi.