Diyarbakır'da ağız ve diş sağlığı eğitimi

Diyarbakır'da ağız ve diş sağlığı eğitimi
Diyarbakır'da ağız ve diş sağlığı eğitimi
- Diyarbakır'da, 60 ayını doldurmuş anasınıfı öğrencileri ve 1. sınıf öğrencilerine yönelik ağız ve diş sağlığı farkındalık eğitimi

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da, 60 ayını doldurmuş anasınıfı öğrencileri ve 1. sınıf öğrencilerine yönelik ağız ve diş sağlığı farkındalık eğitimi, koruyucu florürlü vernik uygulamaları çalışmaları kapsamında anaokulu öğretmenlerine ise teorik eğitim verildi.

Diyarbakır İl Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Aslan, yaptığı açıklamada, "Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Uygulamaları" doğrultusunda, teorik ve pratik eğitimlere başlandığını söyledi.

Aslan, eğitim çalışmaları kapsamında, Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çoruh Türksel Dülgergil tarafından anaokulu öğretmenlerine flor vernik ve ağız diş sağlığı konusunda teorik eğitim verildiğini belirtti.

Aslan, okul taramalarında görevli diş hekimleri ve yardımcı sağlık personellerine teorik eğitim verilip, daha sonra Vehbi Koç İlkokulu ana sınıfı öğrencilerine diş fırçalama egzersizi yapıldığını kaydetti.

Tramada görev alan personel tarafından flor vernik uygulaması yapıldığını ifade eden Aslan, "Ayrıca ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerine ağız ve diş sağlığı eğitimi verilip diş fırçası  ve diş macunu dağıtılmıştır. Eğitimimize Mardin Halk Sağlığı Müdürlüğünden de bir grup diş hekimi ve yardımcı sağlık personeli de katılarak programdaki faaliyetlerde yer almıştır" şeklinde konuştu.