Diyarbakır'da asılan afişe tepki

Diyarbakır'da asılan afişe tepki
Diyarbakır'da asılan afişe tepki
- Cuma hutbesinde, Yenişehir Belediyesince, "çocuk gelinlere dikkati çekmek" için billboardlara asılan ve tepki üzerine kaldırılan afişle ilgili eleştiride bulunulmasına tepki gösteren kişi, cemaat tarafından dışarı çıkarıldı - Ulucami İmamı Yaz: "Peygamberimize hakaret eden zihniyeti telin ettim"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da, cuma hutbesinde, başkanı DBP'li olan Yenişehir Belediyesince " çocuk gelinlere dikkati çekmek" için billboardlara asılan ve tepki üzerine kaldırılan afişle ilgili eleştiride bulunulmasına tepki gösteren kişiye, cemaat izin vermedi.

Merkez Sur ilçesindeki tarihi Ulucami'de cuma hutbesinde, kaldırılan afiş gündeme geldi. Hutbede afişin eleştirilmesi üzerine tepki gösteren bir kişi, cemaat tarafından camiden çıkarıldı.

Hutbenin tamamlanmasının ardından cuma namazı kılındı.

Bu arada cuma namazı sonrasında caminin önünde toplanan bir grup, Yenişehir Belediyesince asılan afişe tepki gösterdi.

Bir süre slogan atıp tekbir getiren grup, daha sonra dağıldı.

Hutbeyi okuyan Ulucami İmamı Mehmet Sait Yaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hutbede "Peygamber ve hicret" konusunun işlendiğini hatırlattı.

Peygamberler şehrinde Hazreti Muhammed'e yapılan hakarete sessiz kalamayacaklarını vurgulayan Yaz, "Hutbede herhangi bir kişi, kuruluş ve partiyi kastetmeksizin hakaret eden zihniyeti telin ettik. Bu zihniyet kime ait olursa olsun hataya karşıyız, insana değil. Çünkü insan Allah'ın ayetidir" ifadelerini kullandı.

Çocuk yaşta evlendirilenlere tepki için hazırlandığı belirtilen afişe, bu nedenle tepkisini dile getirdiğini belirten Yaz, "Başka bir resim bulamaz mıydınız? Aynı karikatürü almış, altına yazıyı yazmış. Bu düpedüz peygambere hakarettir" diye konuştu.

- "Peygamberimize hakaret eden zihniyeti telin ettim"

"Hutbe esnasında bir kişi, 'Allah'ın ayetleriyle alay edenleri de telin ediyoruz' şeklinde ifade kullandı ve bunu birkaç kez tekrarladı" diyen Yaz, bunun üzerine cemaatten bir kişinin "Niye hutbeyi kesiyor ve burada peygambere hakaret edenleri savunuyorsun" diye tepki gösterdiğini kaydetti.

Daha sonra bir kişinin cemaati galeyana getirmek istediğini aktaran Yaz, "Amacım herhangi bir kuruluşu, siyasi partiyi kastederek hakaret etmek değildi. Peygamberimize hakaret eden zihniyeti telin ettim. Bunun benim en doğal hakkım olduğuna inanıyorum" dedi.


  ETİKETLER:

  Diyarbakır

  ,

  Resim

  ,

  Çocuk

  ,

  Cemaat

  ,

  siyasi

  ,

  kuruluş