Diyarbakır'da asılan afişe tepki

Diyarbakır'da asılan afişe tepki
Diyarbakır'da asılan afişe tepki
- Sur ilçesinde bir araya gelen 72 sivil toplum kuruluşunun üyeleri, Yenişehir Belediyesinin çocuk gelinlere dikkati çekmek için Danimarkalı karikatüristin "Hazreti Muhammed'e hakaret içeren" çizimini billboardlara asmasını Türkçe ve Kürtçe sloganlarla protesto etti - Peygamber Sevdalıları Platformu Diyarbakır İl Koordinatörü Ünsal: - "Kutsallarımıza yönelik bu hareketi çok büyük bir provokasyon olarak değerlendiriyoruz. Sorumlularla ilgili ciddi adımların ivedilikle atılmasını bekliyoruz"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bir araya gelen 72 sivil toplum kuruluşunun üyeleri, Yenişehir Belediyesince  çocuk gelinlere dikkati çekmek için Danimarkalı karikatüristin "Hazreti Muhammed'e hakaret içeren" çiziminin billboardlara asılmasına tepki gösterdi.

Cuma namazı sonrasında tarihi Ulu Cami önünde toplanan 72 sivil toplum kuruluşunun üyelerinden oluşan, "İçimizdeki Charlie Hebdolara lanet olsun", "Charlie'nin şeytanları canınız cehenneme" yazılı pantkartlar taşıyan grup, Türkçe ve Kürtçe "Peygamber'e uzanan eller kırılsın", "Hazreti Muhammed onurumuzdur", "Kürt halkı uyuma, onuruna sahip çık" sloganları atarak tekbir getirdi.

Kadın ve çocukların da destek verdiği grup adına basın açıklamasını okuyan Peygamber Sevdalıları Platformu Diyarbakır İl Koordinatörü Cemil Cahit Ünsal, DBP'li Yenişehir Belediyesinin bir süre önce "çocuk gelinlere dikkati çekmek için" billboardlara astığı afişte, Danimarkalı karikatüristin "Hazreti Muhammed'e hakaret içeren" çizimini kullanmasının büyük bir provokasyon olduğunu söyledi.

Ünsal, 2006'da Danimarka'da bir gazetenin Hazreti Muhammed'e yönelik hakaret içerikli karikatür yayımlandığını ve bunun İslam coğrafyasında infiale sebep olduğunu anımsatarak, en büyük tepkiyi de Müslüman Kürt halkının Diyarbakır'da verdiğini anlattı.

Bu olayın ardından Fransa'da "Charlie Hebdo" adlı derginin Hazreti Muhammed'e hakaret içerikli karikatür yayımlaması sonrası çıkan olaylarda ise yüzlerce Müslüman'ın şehit olduğunu aktaran Ünsal, son olayda da Yenişehir Belediyesinin Peygamber'e hakaret içerikli karikatürleri billboardlara asma densizliğini gösterdiğini kaydetti.

Ünsal, İslam düşmanlarının adı, rengi, dili, milleti farklı olsa da İslam'a ve mukaddesatına tutumlarının değişmediğine dikkati çekerek, "Küfür her yerde aynıdır. Onun için 'Doğu'nun ve Batı'nın da, Fransa'nın da, Türk'ün de, Kürt'ün de Charlie Hebdolarına lanet olsun' diyoruz. 'İçimizdeki Charlie Hebdolara milyon kez lanet olsun' diyoruz" ifadesini kullandı.

Yenişehir Belediyesi yetkililerinin, billboardlara asılan karikatürün Charlie Hebdo'da yayımlandığını bilmediklerini açıkladıklarını vurgulayarak, çocuk gelinler konusu işlenirken sakallı, sarıklı ve İslami görünümlü figürün küçük yaştaki kıza tecavüz eden biri olarak kullanılmasının dahi, İslami değerleri ve Müslümanları hedef haline getiren algıya yol açtığını dile getirdi.

Bu zihniyetin İslam düşmanı olduğuna işaret eden Ünsal, "Bizler, söz konusu zihniyetin İslam düşmanlığını icra etme konusunda ne kadar mahir olduklarını biliyoruz. Bu zihniyetin İslam'ın şiarlarına nasıl saldırdığını, karikatürize ederek nasıl hicvettiğini, başta Cizre'de olmak üzere tesettürlü, çarşaflı kadınların ellerini, ayaklarını zincirleyerek aşağılamaya çalıştıklarını gördük. Bu zihniyetin tornasından çıkmış zavallıların Kur'an-ı Kerim'i yakarak videosunu da sosyal medya üzerinden yayınlandığına tanıklık ettik" diye konuştu.

- "Karikatürlerin yayımlanmasını onaylayan yetkililer istifa etsin"

Ünsal, olayın sorumlularının cezalandırılması gerektiğini vurguladı.

"Gerçekleşen alçak saldırının müsebbiplerini, sorumlularını kamuoyu önünde derhal hesap vermeye davet ediyoruz" diyen Ünsal, şunları kaydetti:

 "Verilen görevi icra eden 3-5 personelin görevine son vermek değil, karikatürlerin yayımlanmasını onaylayan yetki sahiplerini istifaya ve söz konusu parti ile belediye yetkililerini kamuoyu önünde özür beyan etmeye çağırıyoruz. Kutsallarımıza yönelik bu hareketi çok büyük bir provokasyon olarak değerlendiriyoruz. Sorumlularla ilgili ciddi adımların ivedilikle atılmasını bekliyoruz. İslam değerlerinin hakir görülmesi, hicvedilmesi, hele hele onun Peygamberi'ne hakarete yeltenilmesini sıradan, alelade saldırı görmediğimizi özellikle belirtiyoruz.

İslam gençliğinin sabrının test edilmemesi gerektiği, sabır taşlarına dokunulmaması hususunda uyarıda bulunuyoruz. Bir kez daha hatırlatırız ki bu topraklar, bu şehir Diyar-ı Muhammed'dir, Diyar-ı İslam'dır."

Ünsal, "Diyarbakır'ı yönetenleri, Müslüman Kürt halkının değerlerine, hassasiyetlerine saygı duymaya, asla ama asla hakarette bulunmamaya, bam teline dokunmaktan sakınmaya davet ediyoruz" dedi.

Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.