Diyarbakır'da asılan afişe vatandaşlardan tepki

Diyarbakır'da asılan afişe vatandaşlardan tepki
Diyarbakır'da asılan afişe vatandaşlardan tepki
- DBP'li Yenişehir Belediyesinin çocuk gelinlere dikkati çekmek için billboardlara astığı afişte, Danimarkalı bir karikatüristin "Hazreti Muhammed'e hakaret içeren" çizimini kullanmasına vatandaşlar tepki gösterdi - Vatandaşlardan Ahmet Eren: - "Bu kadar oy alan bir partinin kendi halkının değerlerine sahip çıkması gerekiyor. Bunun, sahabeler şehri Diyarbakır'da yapılması büyük bir hakarettir" - Salih Çuğulatay: - "Afişi gördüğümde kendimi tutamayıp ağladım. Bu afiş basite alınmamalı, buna sessiz kalınmamalı"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da, Demokratik Bölgeler Partili (DBP) Yenişehir Belediyesince çocuk gelinlere dikkati çekmek için billboardlara asılan, Danimarkalı bir karikatüristin "Hazreti Muhammed'e hakaret içeren" çiziminin kullanıldığı afişe vatandaşlar tepkisini dile getirdi.

Vatandaşlardan Ahmet Eren, AA muhabirine, Diyarbakır'ın tarihi, manevi ve inanç değerleri bakımından önemli bir şehir olduğunu vurgulayarak, afişle ilgili sorumluluğu bulunanları kınadığını söyledi.

Afişin bilinçli bir şekilde hazırlandığını iddia eden Eren, bu konuda herkesin tepkisini ortaya koyması gerektiğini belirtti.

"Peygambere hakaret eden karikatürü çizen ve o karikatürü billboardlara asanlar Müslümanları sınamaktadır. Çıksınlar ve fikirlerini açık açık söylesinler. Bu kadar oy alan bir partinin kendi halkının değerlerine sahip çıkması gerekiyor. Bunun, sahabeler şehri Diyarbakır'da yapılması büyük bir hakarettir" diyen Eren, " Bugün bakıyoruz ki her platformda hakaret ediliyor. Liderlerinden de görüyoruz. Her yerde İslam'ı karşılarına alıp, saldırıyorlar. Eğer HDP Kürt halkından oy almak istiyorsa onların değerlerini savunmalıdırlar" ifadesini kullandı.

Burhan Babrak ise belediyenin astığı afişi son derece çirkin bulduğunu söyledi.

Afişin tüm İslam alemi tarafından kınanması gerektiğini dile getiren Babrak, "Bu belediyenin yaptığı ilk olay değil. Daha önce de bu tür saldırıları vardı. HDP'ye sesleniyorum, 'Bu kadar insan size oy vermiş. Biliyorsunuz ki bu millet Müslümandır. Bu milletin dini inancı üzerinden siyaset yapmayın. Dinimizi, inancımızı o pis emellerinize alet etmeyin" şeklinde konuştu.

Babrak, Peygambere hakaret edenlere karşı sessiz kalmayacaklarını bildirdi.

Fatih Babayiğit de bugüne kadar İslam'ın kutsallarına yönelik birçok kez saldırı yapıldığını ifade etti.

- "Bu çirkefliğin bilinçli şekilde yapıldığını düşünüyorum"

İslam'a ve Peygambere hakaret eden parti, kurum veya kişilerin hiçbir zaman başarıya ulaşamayacağını anlatan Babayiğit, "Bu çirkefliğin bilinçli bir şekilde yapıldığını düşünüyorum. Halkın tepkisi üzerine, 'özür diliyoruz' diyerek geri çekiliyorlar. Halk tepki göstermediğinde ise geri adım atmıyorlar" diye konuştu.

Müslümanların bu tür olaylara tepki göstermemesi halinde benzer olayların artacağını savunan Babayiğit, halkı bu tür zihniyetlere karşı uyanık olmaya davet etti.

Toplumun farklı kesimlerinden istenilen bir tepki gelmediğini aktaran Babayiğit, "Halk tepki gösterdiğinde başına bir şey geleceğinden korkuyor. Bundan dolayı tepki tam olarak ortaya konulamıyor. Oysa, Danimarka'da yapılan karikatüre en büyük tepkiyi Diyarbakır vermişti. Aynı şekilde her tür platformlarda bunlara karşı duruşun çok net bir şekilde gösterilmesi lazım" dedi.

- "Afişi gördüğümde kendimi tutamayıp ağladım"

Salih Çuğulatay ise afişi gördüğünde kendisini tutamayıp ağladığını belirterek, "Bu afiş basite alınmamalı, buna sessiz kalınmamalı" ifadelerini kullandı.

Afişi, "kabul edilemez" olarak değerlendiren Çuğulatay, "Bu tür saldırılar İsrail ve Amerika'nın bir oyunu. Kasten yapılmıştır. Camide okunan hutbede bu saldırıya değinilmesini dahi hazmedemeyenler var" diye konuştu.

Diyarbakır'da DBP'li Yenişehir Belediyesi, çocuk gelinlere dikkati çekmek için billboardlara asılan afişi tepkiler üzerine kaldırmış, afişle ilgili sorumluluğu bulunduğu tespit edilen bir kişinin görevden alındığı açıklanmıştı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca tepkilere neden olan afişle ilgili belediye yöneticileri hakkında soruşturma başlatılmıştı.