Diyarbakır'da asılan afişle ilgili suç duyurusu

Diyarbakır'da asılan afişle ilgili suç duyurusu
Diyarbakır'da asılan afişle ilgili suç duyurusu
- 72 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, "çocuk gelinlere dikkati çekmek" için billboardlara asılan ve tepkilere neden olan afişle ilgili suç duyurusunda bulundu

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da 72 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, DBP'li Yenişehir Belediyesince, " çocuk gelinlere dikkati çekmek" için billboardlara asılan ve tepkilere neden olan afişle ilgili suç duyurusunda bulundu.

Diyarbakır Adliyesi önünde bir araya gelen Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür Der), Peygamberler Sevdalıları Platformu'nun da aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Yenişehir Belediyesi yetkilileri hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan dava açılması talebiyle hazırladıkları suç duyurusu dilekçesini savcılığa sundu.

Sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan Özgür Der Şube Başkanı Murat Koç, söz konusu afişin kabul edilemez olduğunu söyledi.

"Charlie Hebdo" adlı dergide yayınlanan Hz. Muhammed'i tahkir etmeye yönelik saldırıyı Yenişehir Belediyesi panolarında sözde "kadına şiddet" gününde malzeme olarak kullanma yoluna gitmiştir" diyen Koç, şunları dile getirdi:

"Yenişehir Belediyesi ilk etapta pişmanlık ifade eden bir açıklama yapmadı. Toplumsal tepki belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra belediye yöneticileri özür dileyip yetkili kişiyi görevden aldıklarını ifade etseler de bu, toplumu yeteri kadar tatmin etmedi. Bunu bir ifade özgürlüğü veya bir meram bildirme yöntemi olarak görmüyoruz. Bu apaçık bir nefret söylemidir. Halkı kin ve nefrete sürükleme tarzıdır. Bunu bir ifade özgürlüğü, düşünce hürriyeti kategorisinde görmüyoruz."

Temsil ettikleri kurumlar ve fertler adına belediye hakkında suç duyurusunda bulunduklarını aktaran Koç, "Bu afişi inancımıza, İslami kimliğimize, Müslümanların ortak ve kutsal değerlerine yönelik bir saldırı olarak görüyoruz. Temsil ettiğimiz kurumlar ve fertler adına Yenişehir Belediyesi hakkında bu kötü ve iğrenç hareketten dolayı suç duyurusunda bulunuyoruz" şeklinde konuştu.

Peygamberler Sevdalıları Platformu Dönem Sözcüsü Yahya Oğraş ise afişlerin "Peygambere Saygı" mitinglerinin yapıldığı İstasyon Meydanı'na kasıtlı olarak asıldığını ileri sürdü.

"Afişlerin özellikle söz konusu meydana asılması tamamen maksada dayalı bir durumdur" ifadesini kullanan Oğraş, bu konuda Yenişehir Belediyesi ile HDP'li yetkilileri kınadıklarını sözlerine ekledi.