Diyarbakır'da at yarışı heyecanı başlıyor

Diyarbakır'da at yarışı heyecanı başlıyor
Diyarbakır'da at yarışı heyecanı başlıyor
- Türkiye'nin en büyük hipodromu özelliğine sahip Diyarbakır Hipodromu, 1 Eylül'de düzenlenecek koşu ile sezonu açacak - Hipodrom müdürü Çelik: "Yarış sayımız yıldan yıla artıyor. Geçen yıl 22 iken bu sezon 27 yarış günü faaliyet göstermiş olacağız"

DİYARBAKIR (AA) -  Türkiye 'nin en büyük hipodromu özelliğine sahip Diyarbakır Hipodromu'nda at yarışı heyecanı 1 Eylül'de başlayacak.

Türkiye Jokey Kulübü'nün (TJK) yaklaşık 7 yıl önce Çınar ilçesinde kurduğu ve 6 yıldan bu yana bölgede at yarışı heyecanı yaşatan Diyarbakır Hipodromu, 1 Eylül Salı günü 600 metre kum pistte yapılacak Jandarma Koşusu ile ile sezonu açacak. 27 yarış gününün planlandığı sezonda 91 Arap ve 88 İngiliz safkanın katılacağı 179 koşu yer alıyor.

Eylül ve ekim aylarında haftada bir kez salı günleri, kasım ve aralık aylarında ise salı ve çarşamba günleri yapılacak koşuların tamamı kum pistte gerçekleştirilecek.

Sezonda gerçekleştirilecek koşulardan bazıları şöyle: 

22 Eylül'de Diyarbakır Karpuz ve Kültür Festivali Koşusu, 20 Ekim'de Vali Koşusu, 27 Ekim'de Diyarbakır Barosu Koşusu, 10 Kasım'da Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusu, 24 Kasım'da Çınar Kaymakamlığı Koşusu, 2 Aralık'ta Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Koşusu, 9 Aralık'ta Çınar Belediye Başkanlığı Koşusu, 16 Aralık'ta Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Koşusu.

 

- "Yarış sayımız yıldan yıla artıyor"

 

Diyarbakır Hipodrom Müdürü Yılmaz Çelik, hipodromun at neslinin ıslahı ve at yetiştiriciliğini teşvik etmek ile bölge insanının ekonomik ve sosyal hayatına katkı sağlamak için kurulduğunu söyledi. 

AA muhabirine açıklamada bulunan Çelik, bölge istihdamına katkıda bulunduklarını kaydederek, hipodromda 800 kişiye iş imkanı sunduklarını ve jokeylerin genellikle bölgedeki vatandaşlardan oluştuğunu aktardı.

Hipodromun kurulduğu 2009 yılından bu yana önemli gelişmelerin olduğunu vurgulayan Çelik, gerek altyapı yatırımları gerekse sosyal alanlar oluşturma noktasında ciddi ilerleme kat ettiklerini anlattı.

Çelik, yeni sezon hazırlıklarının devam ettiğine değinerek, "Yarış sayımız yıldan yıla artıyor. Geçen yıl 22 iken bu sezon 27 yarış günü faaliyet göstermiş olacağız" dedi.

 

- "Hipodrom aynı zamanda sosyal etkileşim alanı"

 

Yılmaz Çelik, hipodromun sosyal aktiviteler yapılan bir alan olduğunu vurguladı.

Sadece at yarışı yapıldığı algısından ziyade hipodromda toplumun farklı kesimlerine hitap edecek aktiviteler için sosyal alanlar oluşturduklarını bildiren Çelik, şöyle konuştu:

"Piknik alanlarımız ile çocukları pony atlara bindirebileceğimiz bir tesisimiz faaliyette. Hipodrom aynı zamanda sosyal etkileşim alanı. Piknik için 50 dekarlık bir alan bulunmakta. Alanda ayrıca çocuk oyun parkları, yürüyüş yolları ve pony tesisimiz konumlandırıldı. Aileler hem yarışları izleyebiliyor hem piknik yapıyor hem de çocukları güvenli bir şekilde at biniyor."

Hipodromdaki 216 ahır pansiyon sayısını 456'ya çıkardıklarını belirten Çelik, at hastanesinin de faaliyetine devem ettiğini söyledi.

Çelik, tüm yarışseverleri ve vatandaşları 1 Eylül'de sezon açılacağı at yarışına davet ettiklerini sözlerine ekledi.