Diyarbakır'da "Atık Piller Çöpe Değil Geri Dönüşüme Kampanyası"

Diyarbakır'da "Atık Piller Çöpe Değil Geri Dönüşüme Kampanyası"
Diyarbakır'da "Atık Piller Çöpe Değil Geri Dönüşüme Kampanyası"
- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin, atık pilleri geri dönüşüme kazandırma kampanyası devam ediyor

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, çevreye zararları olan atık pilleri toplamak için "Atık Piller Çöpe Değil Geri Dönüşüme" adıyla sürdürdüğü kampanya devam ediyor.

Atık pillerin geri dönüşümü için Belediye'nin  Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından görevlendirilen Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP), ile ortak çalışma yürüttü.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Deniz Kıraç, yaptığı açıklamada, ömrü tükenen pillerin çöplere atılması çevre açısından büyük tehlikeye yol açtığını belirtti.

"Atık pil toplama kampanyası çerçevesinde okullara 250, kentteki AVM'lere 50 ve dilekçe ile kampanyaya destek vermek isteyen kurum ve kuruluşlara 48 adet olmak üzere toplamda 348 adet atık pil toplama kutusu dağıtıldı. 2012 de başlattığımız atık pil toplama kampanyamız süresince 35 okulun katılımıyla yaklaşık 2 bin 150 kilogram atık pil topladık." diyen Kıraç, pil toplama kampanyasının 30 Nisan'da sona ereceğini kaydetti.