Diyarbakır'da "barış halayı"

Diyarbakır'da "barış halayı"
Diyarbakır'da "barış halayı"
- "Üniversiteler Arası Halk Dansları Şenliği" için Diyarbakır'a gelen 20 üniversitenin halk oyunları ekibi, Dakapı Meydanı'nda birlikte halay çekti - Yaklaşık bin üniversite öğrencisinin oluşturduğu halaya çok sayıda vatandaş da katıldı

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da üniversite öğrencileri barış halayı çekti.

Dicle Üniversitesi (DÜ) ile Türkiye  Üniversite Sporları Federasyonu'nca 20 üniversitenin halk oyunları ekibinin katıldığı "Üniversiteler Arası Halk Dansları Şenliği" Diyarbakır'da başladı. Şenlik kapsamında yaklaşık bin üniversite öğrencisi Dağkapı Meydanı'nda birlikte halay çekti.

Halk oyunları ekiplerinin oluşturduğu halayda renkli görüntüler oluşurken, çevreden geçen vatandaşlar da halaya katıldı.

- "Bütün Türkiye el ele tutuştu"

 Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Eyigün yaptığı açıklamada, il ve bölgelerini temsil eden 20 üniversitenin gençlerini Diyarbakır'daki şenlikte buluşturmanın memnuniyetini yaşadıklarını söyledi.

Şenliğin yanı sıra ekiplerin Diyarbakır halkıyla da kaynaşması için barış halayı çekilmesini kararlaştırdıklarını kaydeden Eyigün, şöyle konuştu:

"El ele tutuşan bütün renkler Türkiye'yi temsil etti. Bu halayla birlik ve beraberlik görüntüsü verildi. Şenlik yarışmaydı ama temel amacı barış mesajı vermekti. Diyarbakır Dağkapı Meydanı'nda, bütün Türkiye el ele tutuştu. Aralarında Ankara , Nevşehir, Sivas, Hatay , Hakkari ve Siirt'in de yer aldığı 20 üniversite gençliğini buluşturduk. Neşe ve coşku içerisinde birlik ve beraberlik yaşanıyor."

Halay çeken öğrenciler ise çözüm süreciyle bölgede sağlanan huzurun önemine vurgu yaparak, çektikleri halayla barış mesajı verdiklerini anlattılar.