Diyarbakır'da "Bereket Ormanları" projesi

Diyarbakır'da "Bereket Ormanları" projesi
Diyarbakır'da "Bereket Ormanları" projesi
- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde 81 ilde ağaçlandırma çalışmaları kapsamında başlatılan projenin Diyarbakır ayağı hayata geçirildi

DİYARBAKIR (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın desteğiyle gerçekleştirilen "Bereket Ormanları" projesinin Diyarbakır ayağı hayata geçirildi.

Dicle Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin (İİBF) yanında yer alan fidan dikim alanındaki programda saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Ankara'da düzenlenen ve Emine Erdoğan'ın da katıldığı tören görüntülü olarak yansıtıldı. 

Etkinliğe eşi Hülya Aksoy ile katılan Vali Hüseyin Aksoy, yaptığı konuşmada, ormanların önemine değinerek, projenin kurumlar ve sivil toplum örgütlerince desteklendiğini vurguladı.

Çalışmada gönül elçilerinin büyük katkısı olduğuna işaret eden Aksoy, proje kapsamında Diyarbakır'da ilk etapta 264 bin ağaç dikiminin gerçekleştirildiğini belirtti.

Aksoy, şöyle konuştu:

"Bugün de Dicle Üniversitesi'nin kampüs alanında bin fidanı toprakla buluşturacağız. Bu yıl hedefimiz 500 bini aşkın ağacı toprakla buluşturmak ve onların yetişmesine katkı sağlamaktır. Bereket Ormanları projesinde bereketli hilal olarak adlandırılan Diyarbakır'da bugün fidanlar toprakla buluşuyor. Bu yönüyle de oldukça anlamlı ve değerli bir çalışmayı burada gerçekleştirecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz."

Türkiye 'yi daha iyi bir noktaya taşımak adına bu çalışmaların gerçekleştirildiğini ifade eden Aksoy, "Temennimiz daha yeşil bir Türkiye'dir" dedi.

Aksoy, doğanın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasında herkesin sorumluluğu bulunduğunu hatırlatarak, şunları dile getirdi:

"Özellikle ormanlarımız sürdürülebilir bir kalkınma anlayışı içerisinde yaşamımızı devam ettirebilmemiz bakımından büyük önem taşımaktadır. Orman varlığının korunması ve arttırılması anlamında yapılacak olan çalışmalar, bizden sonraki kuşaklara bırakacağımız dünya bakımından büyük önem taşımaktadır."

Şanlıurfa Orman ve Su İşleri Bölge Müdürü Mehdi Özyer'in konuşmasının ardından Ankara ile canlı bağlantı yapıldı.

Emine Erdoğan ile Hülya Aksoy'un dilek ve temennilerinin ardından fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi.

Programa Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, İl Emniyet Müdürü Halis Böğürcü ve Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç da katıldı.