Diyarbakır'da çocukların fişlendiği iddiası

Diyarbakır'da çocukların fişlendiği iddiası
Diyarbakır'da çocukların fişlendiği iddiası
- Valisi Hüseyin Aksoy: "Amaç, çocuklarımızın eğitim hakkından yoksun kalmaması ve okula devam etmeleridir. Buna başka anlam yüklemek kabul edilebilir değildir" - "Başta sivil toplum örgütleri olmak üzere bir çok kurum ve kuruluşun, çocukların olaylarda kullanılmasının yanlışlığını yüksek sesle ifade etmesi gerekmektedir"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, çocukların fişlendiği iddiasına ilişkin, "Amaç, çocuklarımızın eğitim hakkından yoksun kalmaması ve okula devam etmeleridir. Buna başka anlam yüklemek kabul edilebilir değildir" dedi.

Beraberinde Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Ebubekir Bal ile Kayapınar ilçesindeki TOBB İlkokulu'nu ziyaret eden Vali Aksoy, yardıma muhtaç öğrencilere giyim yardımında bulundu.

Aksoy, burada yaptığı konuşmada çocukların okula devam konusuna büyük önem verdiklerini ve bu konudaki çalışmaları büyük bir titizlikle yürüttüklerini dile getirerek, İl Emniyet Müdürlüğü'nün olaylara karışan çocukları Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bildirdiğini anımsattı.

Ancak bu konunun  zaman zaman tartışmalara neden olduğu ve bazı gazetelerde "çocukların fişlendiği" şeklinde yer aldığını kaydeden Aksoy, bunun gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Bir süre önce çocukların olaylarda kullanılması nedeniyle çocuklarının suça sürüklenmesini önlemek amacıyla valilikçe çalışma başlattıklarını anımsatan Aksoy, ailelerine çocuklarla daha fazla ilgilenmelerini sağlamak ve konuda duyarlılık sağlamak için Kabahatler Kanuna göre idari yaptırım uyguladıklarını vurguladı.

- "Amacımız çocukların eğitim hakkından yoksun kalmamasını sağlamaktır"

Çalışmanın, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün çocuklara sahip çıkması, çocukların okula devamını sağlanması adına yürütüldüğünü kaydeden Aksoy, şöyle devam etti:

"Burdaki tek amacımız çocukların eğitim hakkından yoksun kalmamalarını sağlamaktır. Milli Eğitim Müdürlüğü ve rehber öğretmenlerin bu konuda daha duyarlı hale gelmesidir. Amaç çocuklarımızın eğitim hakkından yoksun kalmaması ve okula devam etmeleridir. Buna başka anlam yüklemek kabul edilebilir değildir. Eğer Türkiye 'de tartışılacaksa çocukların bu tür olaylarda kullanılması konusunun tartışılması gerekir. Başta sivil toplum örgütleri olmak üzere bir çok kurum ve kuruluşun, çocukların olaylarda kullanılmasının yanlışlığını yüksek sesle ifade etmesi gerekmektedir." 

- 800 öğrenciye giyim yardımı

DTB Başkanı Ebubekir Bal ise TOBB'un Diyarbakır'da eğitime katkı sunmak için büyük çaba gösterdiğini, ziyaret ettikleri okulun da bu çerçevede yapıldığını belirterek, "Diyarbakır'da yardıma muhtaç 800 öğrencimize giyim yardımı yapıyoruz. Öğrenciler okul yönetimi tarafından belirleniyor ve onların aracılığıyla teslim ediliyor" dedi.