Diyarbakır'da "dezavantajlı" gençlere polis desteği

Diyarbakır'da "dezavantajlı" gençlere polis desteği
Diyarbakır'da "dezavantajlı" gençlere polis desteği
- Emniyet Müdürlüğünce daha çok düşük gelirli ailelerin yaşadığı Yenişehir semtinde 4 yıl önce oluşturulan Diyarbakır Gençlik Destek Merkezine kayıtlı kişi sayısı 10 bini geçti - Merkezin Koordinatörü Emniyet Amiri Taşbademi: - "Sanatsal faaliyetler ve gezilerle gençlerin sosyalleşmesine, sokakta kötü alışkanlıklar edinmemesine ve iletişim problemi yaşamamasına katkı sağlıyoruz. Ailelere çocuklarını merkeze göndermelerini tavsiye ediyoruz"

DİYARBAKIR (AA) - TUNCAY BEKAR - Dezavantajlı gençlerin suça sürüklenmesinin önlenmesi, kişisel becerilerinin geliştirilmesi ve eğitimlerinin desteklenmesi amacıyla İl Emniyet Müdürlüğünce 4 yıl önce kurulan "Diyarbakır Gençlik Destek Merkezi"ne kayıtlı kişi sayısı 10 bin 500'e ulaştı. 

Diyarbakır Valiliğinin koordinasyonunda daha çok düşük gelirli ailelerin yaşadığı Yenişehir ilçesinde oluşturulan merkeze kayıtlı öğrencilerin okul dışındaki zamanlarında  sosyal , kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler ile ilgilenmesi, alternatif ilgi alanlarıyla kişisel becerilerini geliştirmesi ve bu sayede suça sürüklenmelerinin önlenmesi amaçlanıyor.

İlginin her geçen gün arttığı merkezde çoğunluğunu polis memurlarının oluşturduğu eğitmenlerden ücretsiz gitar, bağlama, ebru, seramik, kay kay, doğa sporları, masa tenisi, diksiyon, drama, tiyatro ve bilgisayar eğitimi alan gençlere Türkçe, İngilizce, matematik, geometri, fizik, kimya, tarih ve coğrafya dersleri de veriliyor. Gençler, merkezdeki kütüphane ve okuma salonlarında her türlü kaynak kitaba ulaşabiliyor.

Çalışma odalarında ders çalışıp üniversiteye hazırlanan, satranç gibi etkinliklerle ilgilenen öğrenciler, çok maksatlı salonda da sinema izliyor, gitar ve bağlama dersi alıyor.

"Ülke Senin Keşfet Projesi" kapsamında da belirli dönemlerde gerçekleştirilen yurt içi gezilere katılan gençler, Diyarbakır'ın çevre illeri başta olmak üzere  İstanbul , İzmir, Antalya, Nevşehir, Konya gibi birçok kentteki tarihi ve turistik mekanları görme olanağı buluyor.

-Merkeze yoğun ilgi

Gençlik Destek Merkezi Koordinatörü Emniyet Amiri Murat Taşbademi AA muhabirine yaptığı açıklamada, gençlerin ve öğrencilerin merkezin tüm imkanlarından ücretsiz yararlandığına dikkat çekti.

Yoğun taleple karşılaştıklarını aktaran Taşbademi, "Kayıtlı 10 bin 500 öğrencimiz var. Üniversiteyi kazanan, hiç enstrüman çalmasını bilmeden burada öğrenerek konservatuvarı kazanan öğrencilerimiz var. Özellikle yaz dönemi bitiminde ciddi anlamda kalabalık öğrenci potansiyelimiz oluyor" dedi.

Merkezde görev yapan polislerin çoğunluğunun, eğitim fakültesi mezunu olup öğretmen olarak atanamayınca polisliği seçenlerden oluştuğunu kaydeden Taşbademi, şu bilgileri aktardı:

'"Burada hayatında eline hiç enstrüman almamış gençler, konservatuvarı kazanabilecek seviyede gitar veya bağlama eğitimi alabiliyor. Diyarbakır'da gitar ve bağlama sevdalısı çok genç var. Genellikle hayatında böyle bir imkanı bulamayan, gelir seviyesi düşük ailelerin çocukları buraya geliyor. Sanatsal faaliyetler ve gezilerle gençlerin sosyalleşmesine, sokakta kötü alışkanlıklar edinmemesine ve iletişim problemi yaşamamasına katkı sağlıyoruz. Ayrıca ücretsiz üniversiteye hazırlık kurs veriyoruz. Ailelere çocuklarını merkeze göndermelerini tavsiye ediyoruz."

-"Merkezin hayatımda değiştirdiklerini saymakla bitiremem"

Kurslara katılan lise öğrencisi İbrahim Halil Bal (18) çok sevdiği gitarı çalmayı merkezde öğrendiğini ve mutlu olduğunu ifade etti.

Dağcılık, seramik, ebru kurslarına katıldığını belirten Bal, "Okulda gördüğümüz eğitimin aynısı burada. Dersleri önce burada, sonra okulda görüyorum. İstanbul ve Çanakkale'ye hiç gitmemiştim. Bu merkez sayesinde ilk kez o illere gittim, ilk kez uçağa bindim. Böyle bir fırsatı kimse bana veremezdi. Merkezin hayatımda değiştirdiklerini saymakla bitiremem. Sokakta gezen gençlere kesinlikle burayı tavsiye ediyorum" dedi.

Öğretmenlerinden de çok memnun olduğunu dile getiren Bal, "Bize ailemizden daha fazla ilgi gösteriyorlar diyebilirim. Her türlü desteği veriyorlar. Valimize ve il emniyet müdürümüze bize böyle bir imkan sağladığı için çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Lise öğrencisi Ömer Akbaba (14) ise merkeze 2 yıldır devam ettiğini, derslerin yanı sıra seramik, paten ve bağlama kurslarına katıldığını anlattı.

Merkezde diksiyon dersleri aldığını belirten Akbaba, "Toplum içinde nasıl konuşacağımızı öğrendik. Türkçe, matematik dersleri görüyoruz. Buraya geldikten sonra okuldaki derslerim daha iyi oldu. Sokaktaki arkadaşlar bu merkeze gelsin. Burası anlatılmaz, yaşanır" ifadesini kullandı.