Diyarbakır'da gıda denetimi

Diyarbakır'da gıda denetimi
Diyarbakır'da gıda denetimi
DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Birimi, ramazan ayında gıda denetimlerini...

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Birimi, ramazan ayında gıda denetimlerini sıklaştırdı.

Gıda üreten, dağıtan ve satan işyerlerini hijyen, fiziki ve teknik koşullar bakımından denetime tabi tutan ekipler, bir günlük denetimde 96 kilogram son kullanma tarihi geçmiş ya da bozulmuş ürün ele geçirdi. Tutanak karşılığında toplayan son kullanma tarihi geçmiş ürünler, Büyükşehir Belediyesi'nin Katı Atık Bertaraf Tesisleri'nde kontrollü bir şekilde imha edildi.

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Birimi Sorumlusu Ahmet Çılgın, yaptığı açıklamada, kentteki işyerlerinin sürekli ve rutin bir şekilde denetlendiğini söyledi.

Vatandaşların sağlığı için günlük yapılan denetimlerde "usul ve esaslara" ilişkin işyeri sahipleri ve çalışanlara eğitim verdiklerini belirten Çılgın, ramazanda gıda maddelerinin çok tüketildiğine dikkat çekerek, bu konuda vatandaşların sağlıklı ve güvenli gıda maddelerine ulaşması için denetimlerin süreceğini bildirdi.

Çılgın, market, unlu mamul satan ve şekerleme üreten işyerlerini denetlediklerini, özellikle marketlerde tarihi geçmiş ve uygunsuz şartlarda satılan ürünleri belirleyip bertaraf ettiklerini kaydetti.