Diyarbakır'da güneş santrali açılışı

Diyarbakır'da güneş santrali açılışı
Diyarbakır'da güneş santrali açılışı
- Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak: "Dünya, yenilenebilir enerji ile hiç tükenmeyecek enerji kaynaklarını kullanabilir. Bunu kanıtlamak için bu santrali yaptık"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da kurulan güneş santrali hizmete girdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Yenişehir ilçesindeki Sümerpark'taki santralin hizmete başlaması nedeniyle düzenlenen törende, parktaki ortak yaşam alanda tüketilen enerjinin tamamının santralde üretilen enerjiden karşılandığını söyledi.

DEDAŞ'a ilk elektrik satan kurum olduklarını dile getiren Kışanak, bunu yaygınlaştırmanın en büyük hedefleri olduğunu kaydetti.

Enerji ihtiyacının doğayı kirletmeden de karşılanabileceğini vurgulayan Kışanak, şöyle devam etti:

"Herkes nükleer santralin risklerini taşımanın zorunlu olduğunu zannediyorlar. Oysa bunun böyle olmadığını buradaki küçücük santralimizden de görebiliyoruz. Dünya , yenilenebilir temiz enerji ile hiç tükenmeyecek enerji kaynaklarına sahiptir, bunu kullanabilir. Biz bunu kanıtlamak için bu santrali yaptık, bu projeyi uygulamaya geçirdik ve elektrik enerjimizi üretiyoruz."

Diyarbakır'ın tüm ihtiyacını yenilenebilir enerjiden elde etme iddiasını taşıdığını vurgulayan Kışanak, "Dünyada 40 kent yenilenebilir enerjiyle kentsel yaşamını sürdürebilir hale geldi" şeklinde konuştu.

Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Samet Uçaman ise  Türkiye 'de yenilenebilir enerji kaynaklarının daha sağlıklı ve ucuz olmasına rağmen sık kullanılmadığını söyledi.

Santralin 666 bin lira hibe desteği dahil olmak üzere 2 milyon 346 bin liraya mal olduğunu kaydeden Uçaman, güneş enerji santrali hakkında verecekleri kurslar ve seminerlerle girişimcilere yardımcı olacaklarını sözlerine ekledi.

Konuşmalarının ardından santral açıldı.