Diyarbakır'da hayvan kaçakçılığı operasyonu

Diyarbakır'da hayvan kaçakçılığı operasyonu
Diyarbakır'da hayvan kaçakçılığı operasyonu
- Valilik: "Batman'dan lokanta ve restoranlara satılmak amacıyla kente 3 kamyonet ve 2 minibüsle getirilen 3 bin 700 kilogram kokmuş hayvansal ürün ile 15 küçükbaş hayvan ele geçirildi" -"Sağlığı önemli derecede tehlikeye sokacak bu ürünler imha edilecek"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da, 3 kamyonet ve 2 minibüste 3 bin 700 kilogram kokmuş hayvansal ürün ile 15 küçükbaş hayvan ele geçirildiği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, il ve ilçe jandarma komutanlıkları ekiplerince kaçakçılıkla mücadele ve Hayvan Sağlığı Kanunu kapsamında yol kontrol ve adli arama faaliyeti gerçekleştirildiği belirtildi.

Bu kapsamda durdurulan bazı araçlarda arama yapıldığı kaydedilen açıklamada, "Batman'dan lokanta ve restoranlara satılmak amacıyla 3 kamyonet ve 2 minibüsle kente getirilen 3 bin 700 kilogram kokmuş hayvansal ürün ile 15 küçükbaş hayvan ele geçirildi. Menşei şehadetnamesi, veteriner sağlık raporu ve kulak küpeleri olmayan, tüketilmesi durumunda sağlığı önemli derecede tehlikeye sokacak bu ürünler imha edilecek" ifadelerine yer verildi.

Olayla ilgili para cezası kesilen 4 kişi hakkında yasal işlem de başlatıldığına işaret edilen açıklamada, halkın huzur ve güvenliğiyle sağlığının korunması, kaçakçılığın da önlenmesi amacıyla yürütülen çalışmalara kararlılıkla devam edileceği bildirildi.