Diyarbakır'da HDP mitingindeki patlama

Diyarbakır'da HDP mitingindeki patlama
Diyarbakır'da HDP mitingindeki patlama
- Mardin'deki siyasi parti, sivil toplum kuruluşları ve sendikalar, HDP'nin Diyarbakır mitinginde düzenlenen bombalı saldırıyı kınadı.

MARDİN (AA) - Mardin'deki siyasi parti , sivil toplum kuruluşları ve sendikalar, HDP'nin Diyarbakır mitinginde düzenlenen bombalı saldırıyı kınadı.

AK Parti Mardin İl Başkanı Bahattin Uncu,  saldırıyı kınadıklarını, ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dilediklerini belirtti.

Seçimin arefesinde yaşanan bu olayın kendilerini derinden üzdüğünü aktaran Uncu, şunları kaydetti:

"Kimler olduğunu hepimizin tahmin ettiği üst akıl  ve yönlendirdiği emrindeki provakatörlerince yapıldığı çok açık bu olayı ve faillerini şiddetle kınıyoruz. Bu çok açık bir sabotajdır. Bu kirli eller bulunacak ve gerekli hesaplar sorulacaktır. Bu üst akıl bilsin ki, bildik yöntemler bu halkı yıldıramadığı gibi bundan sonrada  yıldıramayacaktır. Ayrıca bu olaydan hiç kimsenin oy devşirme hesabı  yapmadan gerçek faillere tepkisini koyması, sağduyu ile hareket ederek birlik ve beraberlik iradesini ortaya koymasını bekliyoruz. Seçim sürecini hiç kimsenin gölgelemeye gücü yetmeyecektir."

Ziraat Mühendisleri Odası Mardin Şube Başkanı Mehmet Ali Dündar ise, HDP'nin Diyarbakır mitinginde gerçekleştirilen saldırıyı kınayarak, provokasyonların halkın sağduyusuna karşı mağlup olacaklarını kaydetti.

 Diyarbakır'da yaşanan provokatif eylemin sağduyuya yenilmeye mahkum olduğunu ancak yaşamını yitirenleri geri getirmeyeceğini kaydeden Dündar, menfur saldırıda yaşamını yitirenlere rahmet, yaralılara ise acil şifalar diledi.

Dündar, şöyle dedi:

"HDP'nin Diyarbakır mitinginde yapılan saldırıyı şiddetle kınıyor, sorumlularının bir an önce bulunmasını umut ediyoruz .Hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılarımıza şifa diliyoruz. Her türlü provokasyonu lanetliyoruz. Demokrasilerde siyasete şiddet bulaştıran provaktörler sağduyuya yenilmeye mahkumdur. Karanlık güçlere karşı en büyük gücümüz, barışa olan özlem ve inancımız olacaktır. Halkımıza sağduyu ile iradelerini ortaya koyacakları bir seçim atmosferi diliyoruz."

MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Nurettin Kasap da, saldırıyı kınadı.

Seçimlere 2 gün kala ülkeyi karıştırmak isteyen, barış ve huzur ortamını hazmedemeyen karanlık güçlerin alçak bir saldırı daha tertiplediklerini belirten Kasap, "Alçak katiller bilsinler ki, her ne pahasına olursa olsun barış ve huzur ortamı sağlanacaktır. Saldırıyı en şiddetli şekilde kınıyorum. Ölenlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralanan vatandaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" ifadelerini kullandı.

Eğitim -Bir-Sen Mardin Şubesinden yapılan açıklamada da patlamada tüm Türkiye 'deki insanların hedef alındığı kaydedildi.

 Seçim arifesinde seçime gölge düşürmek, seçim güvenliğinin tehlikeye atmak ve seçim öncesi kaos yaratılmak istendiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Halkımızın bu provokasyonları sağduyu ile karşılayacaklarını umuyor, 7 Haziran seçimlerinin huzur, sükunetve demokrasi şöleni ile tamamlanmasını temenni ediyoruz. Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesi olarak, seçimlere gölge düşürmek maksatlı yapılan hem Diyarbakır'daki hem de Şırnak'taki menfur saldırıları ve bu olayların faillerini nefretle kınıyor, vefat edenlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabrı cemil niyaz ediyoruz."