Diyarbakır'da "ortam dinleme cihazı" operasyonu

Diyarbakır'da "ortam dinleme cihazı" operasyonu
Diyarbakır'da "ortam dinleme cihazı" operasyonu
- Yurtdışından gönderildiği belirtilen kredi kartı görünümlü 21 ses iletim cihazı ele geçirildi - Emniyet Müdürü Böğürcü: "Bu cihazlarla birilerinin karanlık işler çevirmeyi ve ortam dinlemeyi planladığını düşünüyoruz"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da, ortam dinlemede kullanıldığı belirtilen  kredi kartı görünümlü 21 ses iletim cihazı ele geçirildi.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekiplerince bir kargo firması şubesinde gerçekleştirilen aramada, yurtdışından gönderilen kredi kartı görünümlü, ortam sesini aktarmaya yarayan ve sim kartla çalışan cihazlar bulundu.

Cihazları almak üzere kargo şubesine gelen A.M. gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, yaptığı açıklamada, istihbari çalışma neticesinde yurtdışından kargo aracılığıyla kredi kartı görünümlü, cep telefonu özelliği taşıyan, ortam sesi alabilen ve tek yönlü arama kabul edebilen cihazların geleceği bilgisine ulaştıklarını söyledi.

Operasyonda cihazları almaya gelen A.M'nin yakalandığını kaydeden Böğürcü, "2 kolide yapılan aramada, hoparlör içerisine gizlenmiş vaziyette kredi kartı görünümlü cep telefonu özelliği taşıyan 16 ses iletim cihazı ele geçirildi. Bu cihazlara ait 16 USB kablosu, 49 bluetooth özellikli mikro kulaklık ve kulaklıklar için 90 mini pil bulundu. Şüphelinin iş yerine yapılan operasyonda ise 5 tane aynı cihaz ile 2 düğme kamera ele geçirildi" diye konuştu. 

Olayla ilgili 2 kişinin gözaltına alındığını, ele geçirilen bu cihazların çok yönlü cihazlar olduğunu ifade eden Böğürcü, "Bu cihazlarla birilerinin karanlık işler çevirmeyi ve ortam dinlemeyi planladığını düşünüyoruz" dedi.