Diyarbakır'da sağlıklı yaşam yürüyüşü

Diyarbakır'da sağlıklı yaşam yürüyüşü
Diyarbakır'da sağlıklı yaşam yürüyüşü
DİYARBAKIR  (AA) - Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğünce sağlıklı yaşam yürüyüşü yapıldı.Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Programlar Şube Müdürlüğü...

DİYARBAKIR  (AA) - Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğünce sağlıklı yaşam yürüyüşü yapıldı.

Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Programlar Şube Müdürlüğü tarafından organize edilen "Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı" etkinliği kapsamında Seyrantepe Spor Tesisleri'ndeki atletizm pistinde yürüyüş etkinliği düzenlendi.

Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Murat Koç yaptığı açıklamada, fiziksel hareketsizlik dünya genelinde ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada olduğunu söyledi.

Obezitenin ana nedenleri arasında fiziksel hareketsizliğin olduğunu belirten Koç, fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplum sağlığının korunması açısından da önemli olduğuna dikkati çekti.

Çağın hastalığı obezitenin önlenmesinde sağlıklı beslenme kadar düzenli egzersiz yapmanın da çok önemli olduğunu belirten Koç, şöyle dedi:

"Her yaştan insanların rahatlıkla yapabileceği en kolay spor faaliyeti yürüyüştür. Yürüyüş, koroner kalp hastalığı ve felç riskini de azaltmaktadır. Kas ve kemikleri kuvvetlendirmekte, özellikle ileri yaşlarda kadınlarda görülen kemik erimesini önemli derecede azaltmaktadır. Günlük 30 dakika orta hızda yapılan egzersiz pek çok kronik hastalıkların oluşum riskini azaltmakla birlikte, ideal kiloya ulaşmada ya da kiloyu korumada, metabolik hızı arttırmakta, stres ve depresyondan uzaklaştırma gibi pek çok faydası olmaktadır."