Diyarbakır'da "suça karışmış çocukların teşhir edildiği" iddiası

Diyarbakır'da "suça karışmış çocukların teşhir edildiği" iddiası
Diyarbakır'da "suça karışmış çocukların teşhir edildiği" iddiası
- Diyarbakır Barosu, suça karışmış çocukların kimlik bilgilerinin internette yayımlanmasıyla ilgili sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Barosu, suça karışmış çocukların kimlik bilgilerinin internette yayımlanmasıyla ilgili  sorumlular hakkında görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği dilekçede, öğrencilerin 6-8 Ekim Kobani eylemleri sonrası fişlenmeye başlandığını ileri sürdü.

Emniyet müdürlüğünce yapılan çalışmada tespit edilen 872 öğrenciyle ilgili listenin İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderildiği ve haklarında işlem yapılmasının istenildiğini savunan Elçi, dilekçede şu ifadelere yer verdi:

"İl Milli Eğitim Müdürlüğü, suça karışmış, cinsel istismara ve tecavüze uğramış 872 çocuğun listesini bütün kimlik bilgileri ve ev adresleriyle kurumun internet sitesinden yayımladı. Skandal liste herkesin ulaşabileceği şekilde 3 gün boyunca sitede kaldı. Listenin yayımlanması fişlemelerin boyutunu da ortaya çıkardı. Polisin çocuk şubesine başvuran öğrencilerin başvurma nedenlerini açıkça yazması dikkat çekti. 'Şubeye geliş nedeni' bölümünde tecavüze, cinsel istismara uğramış ve zorla alıkonulmuş çocukların isimleri, anne babalarının adları ve ev adresleriyle birlikte teşhir edildi. Fişleme listesi herhangi bir açıklama yapılmadan kaldırıldı."

Çocukların isimlerinin kamuoyuna açık şekilde yayımlanmasının kastı aşan bir davranış olduğu ve ceza kanunu bağlamında "görevi kötüye kullanma" suçunu oluşturduğunu kaydeden Elçi, şöyle devam etti:

"Çocuk suçlulara ilişkin kayıtlar kesinlikle gizli tutulmalı ve üçüncü kişilerin bilgisine kapalı olmalıdır. Kayıtların ayrıntıları sadece davaya bakmış veya konuyla görevi gereği ilgilenmiş yetkili kişilerle sınırlı tutulmalıdır. Uluslararası sözleşmeler ve iç hukuk kurallarımız aleni bir şekilde ihlal edilmiştir. Diyarbakır Valiliği, Emniyet Müdürlüğü ile il ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri görevlileri hakkında kamu davası açılması için gerekli işlemlerin yapılmasını talep ederiz."

Valilik iki gün önce yaptığı açıklamada, öğrencilerin adlarının yanlışlıkla Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü internet sitesinde yayımlandığını belirterek, Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürünün görevden uzaklaştırıldığını, konuyla ilgili maarif müfettişlerinin görevlendirildiğini bildirmişti.