Diyarbakır'da terör örgütü operasyonu

Diyarbakır'da terör örgütü operasyonu
Diyarbakır'da terör örgütü operasyonu
- Terör örgütüne gelir sağlamak amacıyla iş adamlarına haraç ödemeleri için baskı yaptıkları iddia edilen 11 kişi gözaltına alındı

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da terör örgütünün finans temin etmesine aracılık ettikleri gerekçesiyle 11 kişi gözaltına alındı

Valilikten yapılan açıklamaya göre, İl Jandarma Komutanlığınca, baraj inşaatlarını üstlenen firmalardan terör örgütünün haraç istediği ve vermek istemeyenlere tehditle iş bıraktırıldığı bilgisi üzerine çalışma başlatıldı.

Yaklaşık 8 ay yürütülen çalışmalar sonucunda terör örgütü PKK  mensuplarının haraç almak için bölgedeki iş adamlarını Irak'ın kuzeyine çağırdığı ya da belli kişilere ödemeler yapma konusunda baskı yaptığı tespit edildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla, jandarma ve polis ekipleri, merkez Yenişehir, Bağlar ile Ergani ve Çermik ilçelerinde 16 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

Hava destekli, zırhlı araçların da kullandığı operasyonda terör örgütünün finans temin etmesine aracılık ettikleri gerekçesiyle 11 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramada, 7 tabanca, 1 kalaşnikof piyade tüfeği ile bu silaha ait 9 şarjör ve 733 fişek, 2 av tüfeği, 135 G-3 piyade tüfeği fişeği ile 13 cep telefonu ve sim kart ele geçirildi.

 


  ETİKETLER:

  PKK

  ,

  Irak

  ,

  Diyarbakır

  ,

  Hava

  ,

  operasyon

  ,

  jandarma

  ,