Diyarbakır'da üç gölet hizmete sunuldu

Diyarbakır'da üç gölet hizmete sunuldu
Diyarbakır'da üç gölet hizmete sunuldu
- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Ergani'nin Akçoban, Demirli ve Coşkun Mahallesindeki göletleri onararak, hizmete sundu.

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Ergani'nin Akçoban, Demirli ve Coşkun Mahallesindeki göletleri onararak, hizmete sundu.

Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı, Büyükşehir Yasası'yla mahallelere dönüşen Ergani'nin Akçoban, Demirli ve Coşkun köylerinde tarım ve hayvancılık alanında kullanılan göletlerin onarımını tamamladı.

 Ziraat Mühendisi Gülbahar Bozarslan Tunç, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Ergani'nin Demirli Mahallesindeki göletin aşırı yağıştan dolayı kısmen yıkıldığını, bu nedenle sızmaların olduğunu ve göletin su tutamaz hale geldiğini söyledi.

Mahalle sakinlerinin müracaatı üzerine belediye olarak teknik rapor hazırladıklarını ifade eden Tunç, iş makineleriyle gövdenin arka kısmına dolgu yaptıklarını ve böylece su sızmasını önlediklerini belirtti.

Ergani Akçoban'dada aşırı yağışlardan dolayı su taşmasının oluştuğunu kaydeden Tunç, şöyle konuştu:

"Teknik raporlar hazırladı. Ardından makinelerimiz yıkılmış olan yerleri sıyırdı, temizledi, daha sonra yeni bir dolgu yapıldı. Tamirden sonra kat kat sergi yapıldı Yaklaşık 1-2 metre kadar gövde yükseltildi. Bundan sonra gelecek su taşmaları gövdeye zarar vermeyecek. Burada 350 dönüm arazi sulanıyor. Bu arazilerde bostan ekimi yapılıyor. Sebze, domates, bir patlıcan gibi bu köylüler için tarımları ve ekonomileri için çok önemli."