Diyarbakır'da vahşice katledilen gençler

Diyarbakır'da vahşice katledilen gençler
Diyarbakır'da vahşice katledilen gençler
- Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın DAEŞ bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerde Yasin Börü ve arkadaşlarının öldürülmesine ilişkin 18 yaşından küçük 6 şüpheli için hazırladığı iddianame, Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi - İddianamede, 6 sanık için "Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" ve "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma" suçlarından 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi - İddianamede, olay yerinde bulunan mermi çekirdeklerin yapılan incelemesinde aynı silahın 3 yıl önce Bağlar Polis Merkezi'ne yönelik saldırıda kullanıldığının tespit edildiği belirtildi

DİYARBAKIR (AA) - AZİZ ASLAN - Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın DAEŞ bahanesiyle düzenlenen gösterilerde Yasin Börü ve arkadaşlarının öldürülmesine ilişkin 18 yaşından küçük 6 şüpheli için hazırladığı iddianame, Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

İddianamede, 6-7 Ekim 2014'te terör örgütü PKK /KCK'nın gençlik yapılanması içerisinde faaliyet gösteren kişiler tarafından güvenlik güçleri ve kamu kurum kuruluşlarına yönelik taşlı, molotofkokteyli, havai fişekli ve basınç etkili parça tesirli el yapımı patlayıcı ve silahların kullanıldığı birçok saldırının gerçekleştirildiği yer aldı.

İddianamede, olayların başlamasında, HDP Merkez Yürütme Kurulu, terör örgütü PKK/KCK ve İmralı Cezaevi'nde ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan'ın yapılan görüşme sonrasında yaptığı açıklamaların etkili olduğu vurgulandı.

Olay günü Bağlar ilçesi Cengizler Caddesi'nde Hüda-Par'lı gruplar ile PKK/KCK terör örgütüne müzahir kişiler arasındaki silahlı kavga neticesinde 3 kişinin hayatını kaybettiği yönünde bilgilerin geldiği belirtilen iddianamede, şöyle denildi:

"Olay yerine güvenlik güçleri ve ambulans sevk edilmesine rağmen olay yerinin çok kalabalık olduğu ve güvenlik güçlerine silahlı, molotofkokteyli ve el yapımı patlayıcı ile saldırı olduğu için gidilemedi. Daha sonra gerekli güvenlik tedbirleri alındıktan sonra olay yerine gidildi."

- Çok sayıda kesici ve delici alet yaralanması saptandı

Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un öldürülmesi olayına ilişkin otopsi raporunun da yer aldığı iddianamede, maktullerin vücudunda çok sayıda kesici ve delici alet yaralanmasının saptandığı kaydedildi.

İddianamedeki otopsi raporunda şu ifadeler yer aldı:

"Börü'nün vücudunda 15 kesici delici alet yarası tespit edildi. Bu yaraların öldürücü nitelikte olduğu, vücuduna bir mermi çekirdeğinin isabet ettiği, mermi çekirdeğinin elde edilemediği anlaşıldı. Dakak'ın vücudunda 22 kesici delici alet yarası tespit edildi. Bir ateşli silaha ait mermi çekirdeği isabet etti. Öldürücü nitelikte olduğu için mermi otopsi sırasında elde edilemedi. Gökguz'un vücudunda 20 kesici delici alet yarası, öldürücü niteliktedir. Güneş'in vücudunda çok sayıda kesici ezici ve delici alet yaralanmasının tespit edildi. Kafa kısmında tarif edilen kesici ezici aletlerin öldürücü nitelikte olduğu anlaşıldı. Maktulün vücuduna bir ateşli silah mermi çekirdeği isabet etti. Ancak bu merminin uzaktan atış niteliğinde olduğu için çekirdeği elde edilemedi." 

- Aynı silah karakola saldırıda kullanıldı

İddianamede, olay sonrası bulunan mermi çekirdeği ve kovanların yapılan kriminal incelemesinde, 23 Ekim 2012'de Bağlar Polis Merkezi'nde güvenlik güçlerine yönelik silahlı saldırı eyleminde ele geçirilen 6 kovanla uyumluğu olduğunun belirlendiği, iki olayda kullanılan silahın ele geçirilemediği kaydedildi.

- İstenen cezalar

Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nce önümüzdeki günlerde yargılanmalarına başlanacak 18 yaşından küçük tutuklu 6 sanık hakkında 4'er kez "Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" ve bir kez de "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma" suçundan 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesince bir süre önce kabul edilen iddianamede de 26'sı tutuklu 34 sanık hakkında 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istenmişti.