Diyarbakır'da vatandaşlardan terör saldırılarına tepki

Diyarbakır'da vatandaşlardan terör saldırılarına tepki
Diyarbakır'da vatandaşlardan terör saldırılarına tepki
- Çözüm Süreci'nde silah bırakması beklenirken, terör örgütü PKK'nın, insanların can güvenliğini hiçe sayan saldırılarından rahatsızlık duyan vatandaşlar, 7 Haziran'daki seçimin ardından başlayan huzursuzluğun 1 Kasım seçimleriyle son bulmasını istiyor - Vatandaşlardan Seyyar: - "Devlet içinde devlet olmaz. Bu nedenle operasyonun sonuna kadar devam etmesi lazım. 15-20 yaşındaki gençleri kandırıp ellerine silah veren PKK'dır" - Moğulgani: - "7 Haziran'da barış için HDP'ye oy veren insanlar, 1 Kasım seçimlerinde barış için HDP'ye oy vermeyecekler çünkü HDP'ye ne kadar oy verilirse, o kadar kaos ve şiddet hakim oluyor. HDP, Kürt halkını düşünen bir parti değil"

DİYARBAKIR (AA) - ÖMER YASİN ERGİN - Diyarbakır'da, 7 Haziran'daki seçimler sonrasında artan terör eylemlerinden rahatsızlık duyan vatandaşlar, Çözüm Süreci'nin getirdiği huzur ikliminin 1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin ardından yeniden devam etmesini istiyor.

Terör örgütü PKK'nın, Çözüm Süreci'nde silah bırakma sorumluluğunu yerine getirmesi beklenirken, 7 Haziran seçimleri sonrasında yol keserek, barikat kurarak, hendek kazarak ve yola patlayıcı yerleştirerek, insanların hayatını hiçe sayan eylemleri nedeniyle mağduriyet yaşayan vatandaşların seçimden en büyük beklentisi huzur.

Sur ilçesinde esnaflık yapan İdris Seyyar, AA muhabirine, 7 Haziran'dan sonra yaşanan sürecin ardından iş yerini kapatma noktasına geldiğini söyledi.

Örgüt mensuplarınca mahalle ve sokak başlarına hendek kazılıp barikat kurulduğu için evine gitmekte zorlandığına dikkati çeken Seyyar, "Halk olarak huzur istiyoruz. Bu huzur 7 Haziran seçimlerinden önce vardı ama seçimlerden sonra huzursuzluk oldu. Evimiz Sur ilçesinde ve olaylar nedeniyle akşamları dışarı çıkamıyoruz. Yaklaşık bir ay boyunca eve gidemedik. 4 gün süren operasyonun ardından evimize dönebildik" diye konuştu.

- "Operasyonun sonuna kadar devam etmesi lazım"

"Devlet içinde devlet olmaz. Bu nedenle operasyonun sonuna kadar devam etmesi lazım. 15-20 yaşındaki gençleri kandırıp ellerine silah veren PKK'dır" diyen Seyyar, devletin gerekeni yapması gerektiğini anlattı.

Yusuf Aslan da Müslüman ülkelerdeki savaşların son bulmasını istediklerini belirtti.

Savaşın kimseye hayır getirmeyeceğini ifade eden Aslan, bir Kürt olarak savaş ve kaos istemediğini vurguladı.

Aslan, en büyük arzusunun 1 Kasım'dan sonra evine huzurlu şekilde gitmek olduğunu kaydederek, "Herkes huzur istiyor. Evime rahat gidebiliyorsam huzur var demektir. 7 Haziran'dan önce huzurlu bir şekilde evimize gidiyorduk. Huzursuzluk seçimden sonra başladı. Hiçbir Kürt bu savaşı istemiyor" görüşünü paylaştı.

- "PKK hem gençlerimizi hem de sivilleri öldürüyor"

7 Haziran'dan sonra sokaklar ve mahallelere hendekler kazıldığını aktaran Yakup Moğulgani de terör örgütünün şehirlerde eylem yapmasına tepki gösterdi.

Moğulgani, örgütün geçmişte saldırılarını kırsalda gerçekleştirdiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Çatışmaları şehrin içine çeken PKK hem gençlerimizi hem de sivilleri öldürüyor. 7 Haziran'da barış için HDP'ye oy veren insanlar, 1 Kasım seçimlerinde barış için HDP'ye oy vermeyecekler çünkü HDP'ye ne kadar oy verilirse, o kadar kaos ve şiddet hakim oluyor. HDP, Kürt halkını düşünen bir parti değil. Eğer HDP Kürt halkını düşünen bir parti olsaydı, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, örgütün gerçekleştirdiği eylemler sırasında Silvan, Cizre ve Sur ilçesinde olurdu."

- "HDP'ye verilen oylar halka dönen adeta birer mermi"

Moğulgani, Kürtlerin şiddet ve kaostan bıktığını, artık kalıcı barış istediklerini anlattı.

Moğulgani, "Gençlerimiz sebepsiz bir savaş yüzünden öldürülüyor. PKK sürekli kan, kaos ve şiddetle beslenen bir örgüt. 1 Kasım'da halkın onlara gereken cevabı vermesini istiyorum. HDP'ye verilen oylar halka dönen adeta birer mermi. Bu halk eğer zulüm ve şiddet görmek istiyorsa, HDP'ye oyunu versin ama huzur görmek istiyorsa HDP'ye oy vermesin" ifadelerini kullandı.

Abdullah Babrak da Diyarbakır'da yaşayan vatandaşların terör olayları nedeniyle tedirgin olduğunu söyledi.

Terör olaylarının yaşandığı bölgelerde birçok evin boşaltıldığına işaret eden Babrak, "Sokak aralarında evlerin önünde hendek kazan örgüt mensupları, 'Evlerin kapısı açık kalacak' diye baskı yapıyor. İnsanlar da bu nedenle tedirgin" şeklinde konuştu.

Yaşanan olaylardan çocukların da etkilendiğini aktaran Babrak, olayların bir an önce son bulmasını istediklerini sözlerine ekledi.