Diyarbakır'da "Yerli Malı Belgesi Tanıtımı" toplantısı (1)

Diyarbakır'da "Yerli Malı Belgesi Tanıtımı" toplantısı (1)
Diyarbakır'da "Yerli Malı Belgesi Tanıtımı" toplantısı (1)
- Kalkınma Bakanı Yılmaz: "(HDP binalarına yapılan saldırı) Hangi siyasetçiye, hangi partinin ofisine olursa olsun yapılan saldırı bütün partilere ve siyasetçilere yapılmıştır. Biz böyle görüyoruz. Kim, hangi amaçla yaparsa yapsın bu tür saldırıları lanetliyoruz, telin ediyoruz" - "Enerjimizi boş yere harcamamalıyız, enerjimizi üretken alanlara sevk etmeliyiz. Farklılıklarımızı zenginlik olarak görüp, demokratik ortamda üretimi, istihdamı ve ihracatı artırmalıyız" - TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "Hayallere ve hedeflere ulaşmanın tek yolu huzurdur. Çünkü huzur olmadan ticaret, ticaret olmadan da zenginlik olmaz"

 DİYARBAKIR (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Adana ve Mersin'de HDP binalarına yapılan saldırılara ilişkin, "Hangi siyasetçiye, hangi partinin ofisine olursa olsun yapılan saldırı bütün partilere ve siyasetçilere yapılmıştır. Biz böyle görüyoruz. Kim, hangi amaçla yaparsa yapsın bu tür saldırıları lanetliyoruz, telin ediyoruz" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Diyarbakır'da bir otelde düzenlenen "Yerli Malı Belgesi Tanıtımı ve KOBİ,  Kadın ve Genç Girişimcilere Sağlanan Destekler Toplantısı"na katıldı.

Bakan Yılmaz burada yaptığı konuşmada, Çözüm Süreci sayesinde bölgede huzurun sağlandığına işaret ederek, kalkınma, demokrasi, özgürlük ve huzur ortamı arasında çok yakın ilişki olduğunu söyledi.

Son 12 yılda Türkiye'nin demokrasisi gelişirken, ekonomisinin de güçlendiğini dile getiren Yılmaz, "Enerjimizi boş yere harcamamalıyız, enerjimizi üretken alanlara sevk etmeliyiz. Farklılıklarımızı zenginlik olarak görüp, demokratik ortamda üretimi, istihdamı ve ihracatı artırmalıyız. Bunu bölgede somut olarak yaşıyoruz" ifadesini kullandı.

- HDP binalarına yapılan saldırı

Bakan Yılmaz, Mersin ve Adana'da HDP'nin seçim bürolarına yapılan saldırıya ilişkin şunları kaydetti:

"Hangi siyasetçiye, hangi partinin ofisine olursa olsun yapılan saldırı, bütün partilere ve siyasetçilere yapılmıştır. Biz böyle görüyoruz. Kim, hangi amaçla yaparsa yapsın, bu tür saldırıları lanetliyoruz, telin ediyoruz. En kısa sürede failinin yakalanıp adaletin huzurunda hesap vermelerini temenni ediyorum. Bu tür provokatif saldırılar olabilir, geçmişte de yaşandı, gelecekte de olabilir. Ama şunu da belirtmek istiyorum, biz toplum olarak provokasyonlara karşı da aşılandık diye düşünüyorum. Bu kadar provokasyon yeter artık. Bunlar ne yaparlarsa yapsınlar, eylemleri yapanlar neyi hedefliyor olurlarsa olsunlar biz doğru bildiğimiz yolda ilerleyeceğiz. Türkiye daha fazla demokratikleşecek daha fazla zenginleşecek." 

- "2015-2019 fırsat penceresidir"

Kalkınma Bakanı Yılmaz, güçlü yönetimler olmadan reformların yapılamayacağını ifade ederek, reformların iki şekilde gerçekleştirildiğini bildirdi. 

Bazı ülkelerin yaşadıkları kriz nedeniyle kriz yapmak zorunda kaldığını ancak bu yöntemde toplumun büyük bedeller ödediğini vurgulayan Yılmaz, Türkiye'nin geçmişte bunları çok yaşadığını anımsattı.

 İkinci yolun ise krizden dolayı değil vizyondan dolayı reformlar gerçekleştirmek olduğunu anlatan Yılmaz, şöyle devam etti:

"İşte Türkiye bu yola girmiş durumda inşallah seçimden sonra hızlı şekilde reformlarımız devam edecek. 2015-2019 dönemi her bakımdan Türkiye için hayati önem taşıyor. Çözüm Süreci, demokratikleşme ve yapısal reformlarda belli bir eşiğe gelmiş durumdayız. Önümüzde bir fırsat  penceresi var, 2015-2019 fırsat penceresidir, inşallah bu fırsatı heba etmeyeceğiz. Bu dönemi iyi değerlendirip çok daha fazla üreten, ihracat yapan ve istihdam oluşturan Türkiye'yi birlikte oluşturacağız." 

- "Diyarbakır Ortadoğu 'nun üretim ve hizmet merkezi olacak" 

Yılmaz, Silvan Projesi ile 2,5 milyon dönüm arazinin suyla buluşacağını ve bu sayede tarıma dayalı sanayinin gelişeceğini işaret ederek,  21 Mayıs'ta organize sanayi bölgesinin ilave alanının altyapı ihalesinin yapılacağını dile getirdi.

"İstihdam Diyarbakır'ın temel meselesidir, yüz kişiden sadece 30'u çalışıyor" diyen Yılmaz, "Projeleri gerçekleştirerek on binlerce istihdam oluşturabiliriz. Diyarbakır'ın çok büyük inanç ve kültür turizmi potansiyeli var. Yapımı süren yıllık 5 milyon yolcu kapasiteye sahip havalimanı ile yurt dışı uçuşları başlayacak. Bu tamamlanınca Diyarbakır Ortadoğu'nun üretim ve hizmet merkezi olacak" ifadelerini kullandı.

- "200 bin kişinin faydalanmasını bekliyoruz"

Yeni uygulamaya geçirdikleri iş başında eğitim teşvikiyle işe alınacak gençlerin 6 ay boyunca asgari ücretinin devlet tarafından karşılanacağını vurgulayan Yılmaz, "O eğittiğiniz kişiyi imalat sanayide istihdam ederseniz 42 ay boyunca primlerini biz ödeyeceğiz. Diğer sektörlerde ise 30 ay ödeyeceğiz. Bunlar muazzam teşviklerdir. Bundan sadece 200 bin kişinin faydalanmasını bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Yılmaz, sadece kamu yatırımlarıyla bir bölgenin kalkınmasının mümkün olmadığını, bu nedenle bölgede özel sektör yatırımlarının artırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

- "TOBB olarak elimizi taşın altına koyduk"

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da yerli üretimin desteklenmesi konusunda bakanlıkların önemli gayretler gösterdiğini anlattı.

Yapılan kanuni düzenleme sayesinde yerli sanayiciye "Yerli Malı Belgesi" alarak üretimini yaptığı ürünü, kamu ihalelerinde yurt dışında üretilen ürünlere oranla yüzde 15 daha pahalı satma imkanı verildiğini belirten Hisarcıklıoğlu, "Bu kanun sayesinde önümüz açıldı. Bu fırsatı iyi değerlendirmek lazım. Bundan daha büyük teşvik olur mu?" ifadesini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, son bir kaç yıldır huzur ortamı güçlendikçe Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde turizm, yatırım, istihdam ve ihracatın daha fazla konuşulmaya başlandığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Huzurun gelmesiyle turistlerin bölgeye gelişinde patlama yaşandı. Tüm bu hayallere ve hedeflere ulaşmanın tek yolu da huzurdur. Çünkü huzur olmadan ticaret, ticaret olmadan da zenginlik olmaz. Bu üçü birbirinin ayrılmaz bir bütünüdür. Bunu özellikle en çok hisseden bizzat iş dünyası temsilcileri olarak bizleriz. Birliğimizi ve kardeşliğimizi çatışmaktan uzak tutmak hepimizin görevidir. TOBB olarak elimizi taşın altına koyduk. Hükümetle bölgenin sorunları ile ilgili hep istişarede olduk. Türkiye'yi bu coğrafyada huzur, istikrar ve zenginlik teminatı yapmalıyız. Bunu da ancak 77 milyon hep birlikte yapabilir."

Vali Hüseyin Aksoy ise Türkiye'nin ortanca yaş ortalamasının 30, Diyarbakır'ın ise 22 olduğunu belirterek, bunun önemli bir avantaj olduğunu söyledi.

Diyarbakır'da kadınların ekonomik yaşama katılma konusunda geçmişe oranla önemli gelişmelerin olduğunu dile getiren Aksoy, teşvik uygulaması sayesinde Diyarbakır'ın daha iyi duruma geleceğini kaydetti.

(Sürecek)