Diyarbakır'daki 28 Mart olayları davası

Diyarbakır'daki 28 Mart olayları davası
Diyarbakır'daki 28 Mart olayları davası
- Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada Mahsum Mızrak ve Enes Ata'nın ölümüyle ilgili olay tarihinde Terörle Mücadele Şube Müdür Vekili olan Kadir Demir'in tanık olarak dinlemesine karar verildi

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da, 9 yıl önce çıkan olaylarda hayatını kaybeden 14 yaşındaki Mahsum Mızrak ve 8 yaşındaki Enes Ata'nın ölümüyle ilgili davaya devam edildi.

Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi 'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar N.Ö, B.Ö. ve H.A. katılmazken, maktul yakınlarının avukatları hazır bulundu.

Avukat Gamze Yalçın, Ata'nın otopsisinde vücudundan çıkartılan 12 kalibrelik gaz fişeği parçasının adli emanete alınıp alınmadığının tespit edilmesini talep ederek, sanıkların tutuklanmasını istedi.

Mahkeme, olay tarihinde Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünde Terörle Mücadele Şube Müdür Vekili olan Kadir Demir'in tanık olarak dinlenmesine, tutuksuz sanık N.Ö'nun gelecek celse Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmada hazır edilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

İddianamede, "Olası kast sonucu ölüme neden olmak" suçundan 3 sanığın müebbet hapsi isteniyor.