Diyarbakır'daki askeri konvoya saldırı

Diyarbakır'daki askeri konvoya saldırı
Diyarbakır'daki askeri konvoya saldırı
- İl Emniyet Müdürlüğü: - "32 kişi saldırıyla ilişkilerinin olup olmadığının tespiti amacıyla Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra 31 kişi serbest bırakıldı" - "Kasıtlı olarak kurumumuzla ilgili asılsız haber yapan belirli medya kuruluşlarının kamuoyunu yönlendirme ve olumsuz algı oluşturma gayreti içinde olduğu değerlendirilmekte olup, asılsız haberlere itibar edilmemelidir"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünden, 28 Eylül'de askeri konvoya düzenlenen roketatarlı saldırıya ilişkin 32 şüphelinin emniyet müdürlüğüne götürüldüğü, işlemlerinin ardından 31'inin serbest bırakıldığı bildirildi.

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, terör örgütü PKK mensuplarınca Elazığ Caddesi'nde askeri konvoya roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendiği belirtilerek, teröristlerin çalıntı araçla olay yerinden kaçtıkları ve Huzurevleri Mahallesi'ndeki AK Parti İl Başkanlığını korumakla görevli polislere saldırıda bulundukları hatırlatıldı.

Polislerin anında karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada teröristlerin atışa hazır 2 roketatar ve 6 antitank roketatar başlığı ile mühimmat yüklü araçlarını terk ederek kaçtıkları kaydedilen açıklamada, saldırıda çevrede bulunan 4 sivilin yaralandığı anımsatıldı.

Teröristlerin olay yeri yakınındaki Dicle Haber Ajansı (DİHA), Azadiya Welat gazetesi ve Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneğinin (KURDİ-DER'in) bulunduğu binaya girdiği ihbarı üzerine cumhuriyet savcısının talimatıyla 18.00 sıralarında başlatılan arama işleminin 18.45'te sona erdiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Herhangi bir suç ve suç unsuruna rastlanılmadı. Medya kuruluşu ve dernekte bulunan 32 kişi, saldırıyla ilişkilerinin olup olmadığının tespiti amacıyla Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra 31 kişi serbest bırakıldı. Hırsızlık suçundan arandığı tespit edilen 1 kişinin adli işlemlerine devam edildi. Kasıtlı olarak kurumumuzla ilgili asılsız haber yapan belirli medya kuruluşlarının kamuoyunu yönlendirme ve olumsuz algı oluşturma gayreti içinde olduğu değerlendirilmekte olup, bu asılsız haberlere itibar edilmemelidir. 

Başta bölücü terör örgütü olmak üzere tüm suç ve suçlularla mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir."