Diyarbakır'daki kiliseye "AB Kültürel Miras Ödülü"

Diyarbakır'daki kiliseye "AB Kültürel Miras Ödülü"
Diyarbakır'daki kiliseye "AB Kültürel Miras Ödülü"
- Surp Giragos Ermeni Kilisesi'ne "Restorasyon Koruma" dalında Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü verildi - Kilise vakfı başkanı Ayık: -"Bu kilisenin restorasyonun gerçekleştirilmiş olması hem buraya hem de devlete büyük bir prestij kazandırmıştır"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'daki Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nin "Restorasyon Koruma" dalında Avrupa Birliği (AB) Kültürel Miras Ödülü'ne layık görüldüğü bildirildi.

Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Ergün Ayık, AA muhabirine, AB bünyesinde gerçekleştirilen yarışmaya 29 ülkeden 263 restorasyon çalışmasının katıldığını söyledi. Koruma dalında kiliseye verilen ödülün prestijli bir ödül olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi: 

"Kilise bütün dünyada bilinmektedir. Kilisenin restorasyonunun gerçekleştirilmiş olması hem buraya hem de devlete büyük bir prestij kazandırmıştır. Bunun için mutluyuz. Böyle bir eserin bu safhaya gelmiş olması bizim için manevi değeri yüksek bir durumdur. Atalarımızın hatıralarına hürmet olarak elimizde kalan kiliselerden bir tanesini yok olmaktan kurtarıp bugünkü haline getirmiş olmaktan mutluyuz. 6 yıl önce kilisenin restorasyonunun gerçekleşeceğine kimse inanmıyordu." 

- "Bu şehir bizim de şehrimizdir"

Kilisenin il turizmine katkı sunduğunu ve böylece yurt dışından çok sayıda Ermeni'nin Diyarbakır'a geldiğini vurgulayan Ayık, şöyle devam etti:

"Ermeniler  ABD , Kanada, Avrupa'dan Fransa, Almanya ve Hollanda'dan burayı görmeye geliyor. Bu insanlar daha önce buraya gelmekten çekiniyorlardı, korkuyorlardı. Kilisenin yapılmasıyla bu insanların buraya gelmesi pozitif bir etki yapıyor. Onlar gidip diğer arkadaşlarına anlatıyorlar. Bu toprakları benimsediğimiz için gelip burayı yapıyoruz. Bu şehir bizim de şehrimizdir, onun için katkımız olduysa bundan çok memnunuz, mutluyuz."

Ayık, ödülün Haziran'da Oslo'da yapılacak törende verileceğini sözlerine ekledi.

Diyarbakır'da 1376 yılında inşa edilen Surp Giragos Kilisesi,  2011 yılında restore edilerek yeniden ibadete açıldı.