Diyarbakır'daki nevruz kutlaması

Diyarbakır'daki nevruz kutlaması
Diyarbakır'daki nevruz kutlaması
- HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, DTK Eş Başkanları Dicle ve Irmak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak, bazı milletvekilleri ve belediye başkanları nevruz etkinliğinin yapıldığı alana geldi

DİYARBAKIR (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, bazı milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla kutlamaların yapıldığı Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı'na geldi.

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, DTK Eş Başkanları Dicle ve Irmak, Belediye Başkanı Kışanak, HDP  İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Lami Özgen, kanaat önderleri ve gazeteciler, etkinliğe katılmak üzere DTK il binası önünde bir araya geldi.

 Yöresel kıyafet giyen Yüksekdağ, Kışanak ve Irmak'ın bulunduğu heyet, buradan parti otobüsüyle etkinliğin yapıldığı Newroz Parkı'na geçti.

HDP ve DBP'lilerin yanı sıra çok sayıda köşe yazarı, gazeteci ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi de konvoy eşliğinde alana geldi.

PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de nevruz kutlaması için protokoldeki yerini aldı.

Etkinlikte, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani'nin de aralarında bulunduğu bazı davetlilerin mesajları okundu.

Öte yandan Bağlar ilçesindeki DBP il binası önünde toplanan bir grup da kutlamaların yapıldığı alana yürüdü.

Alana ulaşımın rahat sağlanması amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığınca kentin 25 noktasından vatandaşlar 97 otobüsle ücretsiz taşındı.