Diyarbakır'daki patlama

Diyarbakır'daki patlama
Diyarbakır'daki patlama
- HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş: - "Alanda ve meydanda gösterdiğiniz sağduyu ve disiplin, çok daha büyük bir faciayı önledi. Bizim ihtiyacımız olan şey barıştır. Biz inadına bu ülkede barışı sağlayacağız" - "İnşallah olayın arkasındaki güçler ortaya çıkar. Bunun bir saldırı olduğu netleşirse, bu saldırının kimler tarafından gerçekleştirildiği tatmin edici bir şekilde açıklanırsa, sadece biz değil Türkiye'nin önü açılır"

DİYARBAKIR (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da partisinin mitinginde meydana gelen patlamaya ilişkin, "Alanda ve meydanda gösterdiğiniz sağduyu ve disiplin, çok daha büyük bir faciayı önledi. Bizim ihtiyacımız olan şey barıştır. Biz inadına bu ülkede barışı sağlayacağız" dedi.

İstasyon Meydanı'ndaki mitingleri sırasında meydana gelen patlamayla ilgili HDP İl Binası önünde toplanan kalabalığa seslenen Demirtaş, olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

"Bu yürüyüşü durdurmak isteyeceklerdir. Her yerde yapmaya çalıştılar. Bizim ihtiyacımız olan şey barıştır. Biz inadına bu ülkede barışı sağlayacağız" diyen Demirtaş, "İstiyorlar ki  bugün bu provokasyonlarla sokaklarda kaos ortaya çıksın. Ortaya çıkacak kaosu HDP'ye yüklemeye çalışıyorlar" ifadesini kullandı.

Vatandaşlardan, provokasyon ve tahriklere kapılmamalarını isteyen Demirtaş, şunları söyledi:

"Seçim sonucunda ortaya çıkaracağımız zafer, Türkiye 'ye nefes aldıracak. Bu meydandan birazdan dağılacağız. Diyarbakır'ın her köşesinde her mahallesinde sokağında aynı sabırla, aynı sükunetle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Zannetmesinler ki HDP bu tür küçük oyunlara, tezgahlara düşecek bir partidir. Partimizin ve halkımızın iradesinin büyüklüğünü göstereceğimiz dakikalardır bu anlar."

"Alanda ve meydanda gösterdiğiniz sağduyu ve disiplin çok daha büyük bir faciayı önledi. Siz disiplinli ve sağduyulu olduğunuz için başaramadılar. İstasyon Meydanı'nda binlerce kadın , çocuk, bebek, yaşlı izdihamla birbirini ezsin istediler. Sabırdan ve başarmaktan başka elimizde çare yok" ifadelerini kullanan Demirtaş, olayla ilgili incelemelerin sürdüğünü, olayın arkasında kimler olduğunun ortaya çıkmasını istediklerini aktardı.

-  "Bu tür işlerin üstünün örtülmemesi lazım"

Demirtaş, bu tür olayların faili meçhul kalmaması gerektiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"İnşallah olayın arkasındaki güçler ortaya çıkar. Bunun bir saldırı olduğu netleşirse, bu saldırının kimler tarafından gerçekleştirildiği tatmin edici bir şekilde açıklanırsa, sadece biz değil Türkiye'nin önü açılır. Bu tür işlerin üstünün örtülmemesi lazım. Biz de takipçisi olacağız ve önümüzdeki günlerde hem seçim öncesi hem seçim sonrası sağduyu ve disiplinimizi ortaya koyacağız. Bu elbette birilerini rahatsız ediyor, edecek. Yola çıkarken nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu biliyorduk. Kimin tekerine çomak soktuğumuzu biliyorduk. Bizler kirli oyunların değil, uluslararası tezgahların değil halkın ortak aklının ve vicdanının sesiyiz. O nedenle bu kadar öfkeliler."

Bu sözlerin özellikle genç partililerce talimat olarak algılanmasını isteyen Demirtaş, seçimin mutlaka gerçekleşeceğini, sandıkların mutlaka kurulacağını anlattı.

Demirtaş, kimsenin öfkesine yenilmemesi gerektiğine dikkati çekerek, "Öfkenizi karartıp sizi yönetmek isteyenlere sakın aldırmayın. Böylesine güçlü bir halkın karşısında hiçbir kirli tezgah tutmayacak, asla başaramayacaklar ve biz kazanacağız. Barış, özgürlük kazanacak. Duruşunuz, metanetiniz ve sabrınız HDP'nin gücünü ortaya koymuştur. HDP'nin Türkiye'de istikrarın teminatı olduğunu ortaya koymuştur" diye konuştu.

Demirtaş, kalabalığın sabırla dağılarak, görev yerlerine dönmelerini istedi.