Diyarbakır'daki patlama

Diyarbakır'daki patlama
Diyarbakır'daki patlama
- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: (2) - "Tüm vatandaşlarımızın soğukkanlı olmasını, çirkin ve alçak saldırıya karşı metanetini korumasını diliyorum. Millet olarak soğukkanlılıkla bu meselenin de üstünden geliriz" - "Failin veya faillerin bulunması için Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm kurum ve kuruluşları el birliğiyle çok titiz bir çalışma yapacak" - Kalkınma Bakanı Yılmaz: - "Olay, çok çirkin ve alçakça bir saldırıdır. Hepimize, bütün milletimize, demokrasiye ve Diyarbakır'a yönelik bir saldırıdır"

DİYARBAKIR (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır'da HDP mitingindeki patlamaya ilişkin, "Tüm vatandaşlarımızın soğukkanlı olmasını, çirkin ve alçak saldırıya karşı metanetini korumasını diliyorum. Millet olarak soğukkanlılıkla bu meselenin de üstünden geliriz" dedi.

Eker, beraberinde Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Vali Hüseyin Aksoy ile Emniyet Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, patlama nedeniyle HDP'nin eş başkanları, yöneticileri ve mensuplarına geçmiş olsun dileklerini iletti.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı telefonla aradığını ancak konuşma yaptığı için görüşemediğini bildiren Eker, şöyle konuştu:

"Valimiz ve emniyet müdürümüz kendileriyle görüştüler. Ben hem Diyarbakırlı hem de tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum. Tüm vatandaşlarımızın soğukkanlı olmasını, çirkin ve alçak saldırıya karşı metanetini korumasını diliyorum. Millet olarak, soğukkanlılıkla bu meselenin de üstünden geliriz. Bu konuda vatandaşlarımızın sağduyulu davranmasını özellikle bekliyoruz ki daha üzücü gelişmeler olmasın. Failin veya faillilerin bulunması için Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm kurum ve kuruluşları el birliğiyle çok titiz bir çalışma yapacak."

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, telefon görüşmesinde kendisine, "bütün delillerin toplanarak, bütün unsurlarıyla faillerini ortaya çıkaracak şekilde çalışma yapılması" talimatı verdiğini dile getiren Eker, ilgili birimlerin detaylı olarak çalıştığını kaydetti.

- "Gereken her şeyi yapacağımızı ifade etmek istiyorum"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da olaydan büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

"Olay çok çirkin ve alçakça bir saldırıdır. Hepimize yönelik, bütün milletimize, demokrasiye ve Diyarbakır'a yönelik bir saldırıdır" diyen Yılmaz, şunları kaydetti:

"En kısa sürede faillerin yakalanmasını ve olayın aydınlanmasını temenni ediyorum. Bu tür saldırıları, toplumumuzu bir takım yönlere sevk etmek amacıyla yapıyorlar. Biz bu provokasyonların ve sabotajların farkında olarak yönlendirmelere gelmememiz gerektiğini özellikle ifade etmek istiyorum. Soğukkanlı şekilde sükunetimizi koruyarak, olayın aydınlatıp, arka planına dönük çalışmalarımızı en güçlü şeklide gerçekleştireceğiz. Ölenlere Allah'tan rahmet yaralılara şifalar diliyorum. Gereken her şeyi yapacağımızı ifade etmek istiyorum."

(Bitti)