Diyarbakır'daki patlama

Diyarbakır'daki patlama
Diyarbakır'daki patlama
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu: "Seçimleri ertelemeye yönelik bir operasyon yapılmıştı ama boşa çıkarıldı" - HDP Grup Başkanvekili Baluken: "Diyarbakır halkının sağduyusuyla bu saldırının amacı boşa çıkarıldı"

DİYARBAKIR (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, HDP'nin Diyarbakır mitingindeki patlamaya ilişkin "Seçimleri ertelemeye yönelik bir operasyon yapılmıştı ama boşa çıkarıldı" iddiasında bulundu.

Diyarbakır'da bulunan Tanrıkulu, beraberinde bir grup partili ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Başkanlığını ziyaret ederek, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'e geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Tanrıkulu burada yaptığı konuşmada, Diyarbakır'ın büyük bir acıya tanıklık ettiğini belirterek, dünkü saldırıyla  Türkiye 'nin büyük bir tuzağa çekilmek istendiğini söyledi.

HDP'li yetkililerin olayın ardından büyük sağduyu gösterdiğini dile getiren Tanrıkulu, şöyle dedi:

"Amaç, büyük bir tuzaktı. Seçimleri erteletmeye yönelik bir operasyon yapılmıştı ama boşa çıkarıldı. HDP'liler, herhangi bir tuzağa izin vermeden bütün kitleyi sağduyuya davet ettiler. Cenazeye katıldım. Vatandaşlarımız da acılarını içine gömerek, sağduyu ve metanetle cenazelerini defnettiler. "

Baluken ise saldırının Türkiye'nin demokratik geleceğine ve bütün siyasi partilere yapılmış bir saldırı olduğunu ifade ederek, "Bunu boşa çıkarmak hepimizin önünde bir görev ve sorumluluk olarak duruyor. Diyarbakır halkının sağduyusuyla bu saldırının amacı boşa çıkarıldı. Ama bu saldırıyı planlayanlar, bugün de yarın da aynı arayış içerisinde olacaklar" şeklinde konuştu.