Diyarbakır'daki terör örgütü DAEŞ operasyonu

Diyarbakır'daki terör örgütü DAEŞ operasyonu
Diyarbakır'daki terör örgütü DAEŞ operasyonu
- Kayapınar ilçesindeki operasyonda etkisiz hale getirilen 7 teröristten 5'inin kimliği tespit edildi, diğer 2 teröristin kimliği ise "yüz tanıma" sistemiyle belirlenmeye çalışılıyor - 7 teröristin de "canlı bomba" olduğu ihtimali üzerinde durulurken, sağ yakalanan 15 örgüt üyesinin arasında DAEŞ'in Diyarbakır sorumlusu N.T'nin bulunduğu ortaya çıktı - Suriye'den 2 ay önce Türkiye giriş yapan teröristlerin bu süre zarfında istihbarat ve terör birimlerince takip edildikleri, saldırı yapma ihtimalleri üzerine operasyonun başlatıldığı öğrenildi

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesindeki operasyonda etkisiz hale getirilen DAEŞ üyesi 7 teröristten 5'inin kimliği tespit edildi.

İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince dün Huzurevleri Mahallesi'nde terör örgütü DAEŞ üyelerinin bulunduğu 17 adrese düzenlenen ve 7 teröristin ölü, 15'inin sağ ele geçirildiği operasyonun detayları ortaya çıkmaya başladı.

AA muhabirinin İl Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, operasyonda etkisiz hale getirilen teröristlerden kimliği tespit edilen 5'inin Bingöl nüfusuna kayıtlı olduğu belirlendi. Diğer 2 teröristin kimliğinin ise yüz tanıma sistemiyle tespit edilmesine çalışılıyor.

- Suriye'den 2 ay önce giriş yapmışlar

Suriye'den 2 ay önce Türkiye'ye giriş yaparak, Diyarbakır'a gelen teröristler bu sürede istihbarat ve terör birimlerince adım adım takip edildi.

Teröristlerin saldırı yapma ihtimali üzerine güvenlik güçlerince operasyon başlatıldı.

Operasyonda etkisiz hale getirilen 7 teröristin "canlı bomba" olduğu değerlendiriliyor.

Sağ yakalanan 2'si kadın 14 kişinin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde, 18 yaşından küçük bir kızın da Çocuk Şube Müdürlüğünde işlemleri sürüyor.

 Yakalananlar arasında bulunan N.T'nin terör örgütü DAEŞ'in Diyarbakır il sorumlusu olduğu tespit edildi.

- Üzerindeki bombayı infilak ettirmiş

Operasyonun başında özel harekat timlerinin koçbaşı kullanarak kapıyı kırması üzerine teröristlerin el bombası ve silahla saldırdığı, çelik kalkan sayesinde korunan polislerin içeriye girişini  engelleyemeyen teröristlerden birinin de üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdiği öğrenildi.

Operasyonda 2 polis memurunun patlamanın şiddeti ve ardından duvarın bir bölümünün üzerilerine yıkılması sonucu şehit olduğu belirtildi.