Diyarbakır'daki terör saldırısı

Diyarbakır'daki terör saldırısı
Diyarbakır'daki terör saldırısı
- HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş: - "Aslında Diyarbakır'da üç can uğurladık. Her biri ana baba evladıdır. Her birinin yakın acısı vardır. Hepsinin acısını yürekten paylaştığımızı ifade etmek istiyorum ve herbiri için bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum"

DİYARBAKIR (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Aslında Diyarbakır'da üç can uğurladık. Her biri ana baba evladıdır. Her birinin yakın acısı vardır. Hepsinin acısını yürekten paylaştığımızı ifade etmek istiyorum ve her biri için bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

Demirtaş, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca güvenlik güçlerine ateş açılmasının ardından çıkan çatışmada hayatını kaybeden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Yenişehir ilçesindeki Sümerpark'taki taziyeye eşi Başak Demirtaş ile giden Demirtaş, Elçi'nin eşi Türkan Elçi ile bir süre sohbet ederek, başsağlığı diledi.

Demirtaş, burada yaptığı konuşmada, barış için mücadele ettiklerini ifade ettiklerini, Tahir Elçi'nin de bir barış elçisi olduğunu belirtti.

"Bu topraklar acıların her zaman en büyüğünü en fazlasını gördü. Gereğinden fazla kan aktı" ifadelerini kullanan Demirtaş, "Biz, bir tek insanımızın dahi ölmeyeceği yarın yaratmak için mücadele ediyoruz. Tahir Elçi de yitirdiğimiz barış elçilerinden biriydi. Yaşam hakkını kutsal bilerek ayrım gözetmeksizin, üstündeki üniformaya bakmaksızın Allah'ın yarattığı her kula aynı kıymeti vermek, aynı değeri vermek her birini canım kadar aziz bilmek cesaret ister. Tahir Elçi o cesaretli insanlardan biriydi. Hepimiz öyle olmak zorundayız. Başka türlü bu topraklarda acıya son veremeyiz" diye konuştu.

Gelecek nesillere kardeşliği ve barışı miras bırakacaklarını söyleyen Demirtaş, kin ve düşmanlığın büyütülmemesini, kanın kanla temizlenmeyeceği bilinciyle hareket edilmesi gerektiğini savundu.

-"Barışı sağlamak önemli"

Çözüm Süreci'nin başarıyla devam ettiği günlerde barıştan söz etmenin önemli olmadığını, o günlerde herkesin barış sevdalısı olduğunu ifade eden Demirtaş, "Önemli olan bugünlerde barışı sağlayabilmektir" dedi.

Demirtaş, şunları kaydetti:

"Barış her hafta her ay değişen bir çizgi değildir. İlkeli ve onurlu bir duruştur. Herkes vazgeçebilir biz vazgeçemeyiz. Barış, bizim yaşam ve var olma gerekçemizdir. Savaş, silah ve çatışma insan doğasına aykırıdır. Asıl olan sorunlarımızı konuşarak çözmektir. Ölüm elbetteki olacaktır. Allah'ın emridir ama ecelimizle ölmek bu topraklarda yaşayan her çocuğun her gencin hakkıdır. Artık bu tür darbeleri durdurabilmek için bizler barış çığlığımızı yükseltmek zorundayız. İnşallah bu tür ölümler son bulur. Sadece dualarımızla yetinmeyeceğiz, barışın bir an önce bu topraklara gelmesi için mücadele edeceğiz."

- "Diyarbakır'da üç can uğurladık"

Saldırıdan duydukları üzüntüyü dile getiren Demirtaş, "Aslında Diyarbakır'da üç can uğurladık .Her biri ana baba evladıdır. Her birinin yakın acısı vardır. Hepsinin acısını yürekten paylaştığımızı ifade etmek istiyorum ve her biri için bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

Demirtaş'ın ziyareti sırasında geniş güvenlik önlemi alındığı dikkati çekti, iddialar üzerine incelendikten sonra iade edilen zırhlı makam aracındaki hasarın onarıldığı görüldü

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Diyarbakır'da kullandığı makam aracı, arka camında meydana gelen çarpma veya sekme nedeniyle daha önce incelemeye alınmıştı.