Diyarbakır'daki terör saldırısı

Diyarbakır'daki terör saldırısı
Diyarbakır'daki terör saldırısı
- Sur ilçesinde Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği, 2 polis memurunun şehit olduğu, 1 polis memuru ile AA muhabirinin yaralandığı olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor - Olayın aydınlatılması için polis ve jandarma kriminal ekiplerinin TÜBİTAK ile ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarda, görüntüleri inceleyen uzman ekipler, ses analiziyle kurşunların hangi silahlardan çıktığını tespit etmeye çalışıyor - Delillerin bir kısmı, mermi çekirdekleri, kovanlar, polislerin kullandığı silahlar ile teröriste ait tabanca, balistik ve DNA incelemesi için Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığına gönderildi - Olayın krokisi çizilerek, Elçi'nin ölümüne neden olan silahın hangi açıdan ateşlendiği tespit edilmeye çalışılıyor

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği, 2 polisin şehit edildiği, 1 polis memuru ile AA muhabirinin yaralandığı terör saldırısıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, ilgili birimler çalışmalarını çok yönlü olarak sürdürüyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, ön otopsi raporunda, Elçi'nin uzak mesafeden tek kurşunla öldürüldüğünün belirlenmesi üzerine merminin teröristler tarafından kazılan hendeklerin ve kurulan barikatların bulunduğu yönden geldiği olasılığı üzerinde duruyor. Hendek ve barikatların yer aldığı taraftan Elçi'nin öldürüldüğü istikamete doğru açılan ateşlerden isabet alan iş yerlerindeki izler tespit edilirken, bunların olaydan önce mi yoksa sonra mı oluştuğu araştırılıyor.

Elçi'nin vurulduğu yerdeki iş yerlerinin, kepenk, branda, baraka ve duvarlarda tespit edilen mermi izlerinin fotoğraf ve görüntüleri detaylı bir şekilde inceliyor.

- Polis ve jandarma kriminal ekipleri birlikte çalışıyor

Olayın aydınlatılması için polis ve jandarma kriminal ekipleri çalışmalarını birlikte yürütüyor. Toplanan deliller, jandarma ve emniyet kriminal laboratuvarlarında titiz bir şekilde incelemeye alınıyor. Elde edilen bilgi ve bulgular, Vali Hüseyin Aksoy başkanlığındaki kriz masasına iletiliyor. Kriz masasında saldırıya ilişkin tüm bilgiler en ince ayrıntısına kadar değerlendiriliyor.

- Müfettiş incelemesi devam ediyor

Olayla ilgili İçişleri Bakanlığınca görevlendirilen ve Diyarbakır'a gelen 2 mülkiye başmüfettişi ile 2 polis müfettişinin incelemesi sürüyor.

Balıkçılarbaşı Semti Yenikapı Sokakta bulunan Telekom binası ile bir iş yerine ait güvenlik kamerası görüntülerine savcılığının talimatıyla el konuldu. Ayrıca, Elçi'nin basın açıklamasına katılan baro üyeleri ile vatandaşların cep telefonu ve basın mensuplarının kameralarına yansıyan görüntülerin incelenmesi sürüyor.

Tüm görüntüler uzman ekiplerce, yansıtılan dev ekranlarda saniye saniye izleniyor, bu şekilde en küçük detaylar bile değerlendiriliyor. 

- Ses analiziyle kurşunların hangi silahlardan çıktığı belirlenecek

Soruşturma kapsamında elde edilen tüm görüntülere ses analizi yapılıyor. Ses analiziyle hangi silahtan nasıl ses çıktığı, kurşunların hangi silahlardan çıktığı tespit edilecek. Ses analiziyle, teröristler tarafından kazılan hendeklerin ve kurulan barikatların bulunduğu yönden gelen kurşunlar ve kullanılan silahların tespiti yapılacak.

- TÜBİTAK ile ortak çalışılıyor

Olayın aydınlatılması için polis ve jandarma kriminal ekipleri çalışmalarını Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile ortaklaşa yürütüyor.

TÜBİTAK'tan olay yeri inceleme ve delil araştırması konularında yardım alan güvenlik güçleri, bazı delilleri kurumun Ankara'daki merkezine gönderdi. TÜBİTAK'tan görüş alan polis ve jandarma, delil karşılaştırması yapıyor. Bu sayede olayın aydınlatılması için süreç hızlanacak.

- Olay yerinin krokileri çizildi

 Soruşturma kapsamında olay yerinde bulunan avukat, vatandaş, polis ve basın mensuplarının ifadesi de gözden geçiriliyor. Delil, görüntü ve görgü şahitlerinin ifadesi doğrultusunda krokiler oluşturuldu. 

Elçi'nin düştüğü yer, kurşunun giriş ve çıkış doğrultuları dikkate alınarak, Elçi'nin ölümüne sebep olan kurşunun hangi noktadan ateş edildiği krokilerden bulunmaya çalışılıyor. Bu sayede ateş edilen açı ortaya çıkarılacak.

Delillerin bir kısmı, mermi çekirdekleri, kovanlar, polislerin kullandığı silahlar ile teröriste ait silah, balistik ve DNA incelemesi için Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığına gönderildi.

Özel kurye ile Ankara'ya gönderilen deliller arasında Elçi'den alınan kan örnekleri, olay yerinden elde edilen bazı vücut sıvıları da bulunuyor.

Mermilerin üzerinde kan izi olup olmadığı araştırılıyor. Bunlardan hangisinin Elçi'nin kanıyla örtüştüğü DNA incelemesiyle belirlenecek. Adli Tıp Kurumunda kimyasal tekniklerle mermi çekirdeklerindeki ayrıntılar ortaya çıkarılacak. Elde edilen veriler ile Elçi'nin kan örneklerine DNA karşılaştırılması yapılacak.

- Taksici serbest bırakıldı

Polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur'un şehit edildiği saldırıdaki taksinin sürücüsü A.S, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, olayın şüphelisi olduğu değerlendirilen M.G. hakkında yakalama kararı çıkartıldığı, diğer şüphelinin kimlik tespit çalışmalarına devam edildiğini bildirmişti.