Diyarbakır'daki terör saldırısı

Diyarbakır'daki terör saldırısı
Diyarbakır'daki terör saldırısı
- Sur ilçesinde terör saldırısında hayatını kaybeden Diyarbakır Baro Başkanı Elçi, mezarı başında anıldı - Türkan Elçi: - "Tetiği çeken parmak bulunsun lütfen, minareye kılıflar hazırlanmasın. Minareyi çalan kılıfını hazırlar derler ya dört ayaklı minareye kılıflar bulmasınlar. Tahir Elçi'nin katili bulunsun"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki terör saldırısında hayatını kaybeden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin mezarı başında anma töreni düzenlendi.

Diyarbakır Baro Başkanı Elçi'nin öldürülmesinin birinci haftası dolayısıyla Bağlar ilçesindeki Yeniköy Asri Mezarlığındaki anma töreninde, avukatlar cübbeleriyle Mezarlık Camisi önünde toplandı.. Grup daha sonra Elçi'nin mezarına kadar yürüdü.

Mezarı başında Elçi'nin hayatını kaybettiği saat 10.53'te bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Törende, meslektaşları, Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi, kızı Nazelin ve gazeteci Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, mezara karanfiller bıraktı. Bu sırada Elçi'nin eşi ve kızı ile Rakel Dink de gözyaşlarına hakim olamadı.

Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen, burada yaptığı konuşmada, olayın üzerinden 7 gün geçtiğini, ama henüz soruşturma dosyasında savcılığın yaptığı incelemeler ve araştırmalar sonucunda ellerinde cinayetin sorumlusu, katil şüphelisi olabilecek hiçbir ismin bulunmadığını savundu.

Özmen, "Soruşturma çok yavaş yürümekte, bir an evvel gecikme, tereddüt ve endişeye mahal vermeksizin soruşturmanın etkin, adil ve hızlı bir şekilde yürütülerek başkanımızın katil veya katillerinin bulunmasını talep ediyoruz" dedi.

Türkan Elçi ise olayın aydınlatılması için sonuna kadar mücadele edeceğini belirterek, "Tetiği çeken parmak bulunsun, lütfen minareye kılıflar hazırlanmasın. Minareyi çalan kılıfını hazırlar derler ya dört ayaklı minareye kılıflar bulmasınlar. Tahir Elçi'nin katili bulunsun. Müslüman bir toplumun kutsal saydığı bir caminin ayaklarını önünde ölmek de hiç kimseye kısmet olmaz" diye konuştu.

Rakel Dink ise Elçi'nin ailesine ve meslektaşlarına başsağlığı diledi.

Sur ilçesinde, 28 Kasım'da teröristlerce ateş açılması sonucu yaralanan polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Adem Erdur şehit olmuş, çıkan çatışmada Baro Başkanı Tahir Elçi hayatını kaybetmiş, bir polis memuru ile AA muhabiri de yaralanmıştı.