Diyarbakır'daki terör saldırısına tepkiler

Diyarbakır'daki terör saldırısına tepkiler
Diyarbakır'daki terör saldırısına tepkiler
- Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürüldüğü, 2 polisin şehit edildiği terör saldırısı Batman, Siirt ve Mardin'de sivil toplum kuruluşlarınca protesto edildi

DİYARBAKIR (AA) - Batman, Siirt ve Mardin'de, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği, 2 polisin şehit düştüğü terör saldırısı protesto edildi.

 Batman Valiliği önünde bir araya gelen Batman Barosu'na üye bir grup avukat adına açıklama yapan Batman Baro Başkanı Avukat Ahmet Sevim, Elçi'nin bütün mesleki hayatını akılla, vicdanla ve cesaretle karanlığı dağıtmak ve adaleti sağlamak çabasıyla geçirdiğini ifade etti.

Elçi'ye yönelik saldırıyı kınadıklarını, kendisine Allah'tan rahmet ailesine başsağlığı ve sabır dilediklerini belirten Sevim, "Nerede bir hak ihlali varsa bir hak savunucusu olarak orada bulundu. Barışçıl ve özgür bir ülkenin hayali peşinden gitti. Her zaman 'barış' dedi, en zor koşullarda 'barış' ısrarından vazgeçmedi. Bütün değerleri ile insanın, doğanın hakkını savundu ama bunun bedelini ağır bir şekilde ödedi" şeklinde konuştu.

 Sevim, Tahir Elçi'nin "Biz bu tarihi bölgede birçok medeniyete beşiklik etmiş, ev sahipliği yapmış bu kadim bölgede, insanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz" sözlerinin artık kendilerinin emaneti olduğunu dile getirdi.

Bir süre oturma eylemi yapan avukatlar, daha sonra  dağıldı.

- Siirt

Siirt Adalet Sarayı önünde toplanan Siirt Barosu'na üye avukatlar adına açıklama yapan Baro Başkanı Cemal Acar, Türkiye, bölge ve avukatlar olarak zor günler yaşadıklarını söyledi.

Elçi'nin insanlığın ortak ve kültürel mirasını korumaya yönelik çabası sırasında hayatını kaybettiğini aktaran Acar, şöyle konuştu:

"Şiddetin ve çatışmanın sivil alanlara taşınmaması gerektiğini, sivil alanda çatışmayla masumların yaşamını tehlikeye sokulmaması gerektiği' mesajını bir kez daha ve bu kez maalesef canıyla verdi. Umarız mesaj yerini bulur ve sevgili Tahir'in özlediği barış ve huzur egemen olur."

Avukatlar, açıklamanın ardından dağıldı.

- Mardin

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı Mehmet Şerif Öter de yaptığı açıklamada, barışa, kardeşliğe, huzura ve demokrasiye tahammül etmeyenlerin bu cinayeti işlediğini ifade etti.

Cinayetin hedefinin ülkenin huzurunu bozmak ve kaos yaratmak olduğunu belirten Öter, şunları kaydetti:

"Hedef, rahmetli Tahir Elçi gibi barış, kardeşlik, demokrasi için mücadele eden cesur insanları katledip şiddetin, terörün ve akan kardeş kanının durması için sesini yükseltenleri korkutmak, sindirmek, susturmaktır. Birlik, beraberlik, kardeşlik ve barıştan yana olan tüm cesur yüreklere çağrıda bulunuyoruz. Bizlerin yaşayamadığı huzuru çocuklarımızın gelecekte yaşaması için hiç kimseden korkmadan barış için haykırmalıyız."

Öter, Çözüm Süreci'nin kaldığı yerden devam etmesi ve sonuçlanmasının ülkenin geleceği için hayati önem taşıdığını sözlerine ekledi.