Diyarbakır'ın kültürel envanteri çıkarıldı

Diyarbakır'ın kültürel envanteri çıkarıldı
Diyarbakır'ın kültürel envanteri çıkarıldı
- Tarihi Surları ve Hevsel Bahçeleri ile UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Diyarbakır'ın kültürel varlıklarını belirlemek amacıyla Müze Müdürlüğünce 2009 yılında başlatılan çalışma tamamlandı - Çalışmada, kentin cami, kilise, kale, han, ev, çarşı ve köprü olmak üzere 683 kültür varlığı tespit edildi

DİYARBAKIR (AA) - MEHMET ÇAKAN - Geçmişte çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan ve "tarihin taşlarla yazıldığı kent" olarak bilinen Diyarbakır'ın kültürel varlıkları belirlendi.

Tarihi Surları, camileri, kiliseleri, hanları, evleri, kalesi, köprüsü ve çarşılarıyla ön planda olan Diyarbakır'ın sahip olduğu zengin kültürel varlıklarını tespit etmek, belgelemek ve geleceğe aktarmak amacıyla Müze Müdürlüğünce 2009 yılında başlatılan çalışma tamamlandı.

Tarihi Surları ve Hevsel Bahçeleri ile UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Diyarbakır'da yapılan alan çalışmasında, çoğunluğu Sur ilçesinde farklı medeniyetlere ve dönemlere ait cami, kilise, kale, han, ev, çarşı ve köprü olmak üzere 683 kültür varlığı tespit edildi.

Kent merkezinde tespit tescil ve güncelleme çalışmaları kapsamında elde edilen veriler, titiz bir çalışma ile 2 ciltlik kitap haline getirildi. 

Diyarbakır Müze Müdürlüğü tarafından yürütülen tespit ve tescil çalışmalarında, 1 kale (5 bin 700 metre), 8 içkale (müze-valilik konağı), 61 dini mimari (cami-kilise), 58 su mimarisi (hamam, köprü, çeşme, değirmen), 13 eğitim yapısı (medrese ve okul), 9 ticari yapı (han ve çarşı), 57 sosyal ve resmi yapı (vakıf, dernek ve resmi daireler tarafından kullanılan yapılar), 443 sivil mimari (ev) ve 33 arkeolojik sit olmak üzere 683 kültür varlığı belgelendi.

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Müdürü Maşuk Türe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yoğun bir çalışma sonucu, kent için önem taşıyan kültür envanterini ortaya çıkardıklarını belirtti.

Diyarbakır merkez ilçelerinde bulunan bütün tarihi varlıkları kayıt altına aldıklarını dile getiren Türe, kentin tarihi ile ilgili tüm çalışmaları "Diyarbakır Kültür Envanteri" adı altında iki ciltlik bir kitapta topladıklarını, oldukça güzel ve yararlı bir çalışma olduğunu bildirdi.

- "Çalışma ortak yürütüldü"

 Diyarbakır'ın önemli tarihi varlıkları olduğunu vurgulayan Türe, şunları söyledi:

"Diyarbakır, 33 medeniyete ev sahipliği yapan bir şehir. Camiler başta olmak üzere, kilise, kale, han, ev, çarşı köprü olmak üzere 683 kültür varlığı tespit ettik. Yorucu ve zevkli geçen çalışmaları Diyarbakır'ın merkez ilçelerinde sürdürdük. Çalışmalara Valilik, Kültür ve Turizm Müdürlüğü de büyük katkı sundu. Ortak yapılan çalışmayla Diyarbakır'ın tarihi varlıklarını ortaya koyduk. Büyük bir keyifle yaptığımız çalışma, güzel bir ürünün ortaya çıkmasını sağladı."

Türe, Diyarbakır'ın tarihi varlıklarına yönelik çalışmaların devam edeceğini sözlerine ekledi.