Diyarbakırlı Ömer dededen birlik çağrısı

Diyarbakırlı Ömer dededen birlik çağrısı
Diyarbakırlı Ömer dededen birlik çağrısı
- Cumhurbaşkanlığı tarafından, Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yıl dönümü dolayısıyla hazırlanan tanıtım filminde rol alan 104 yaşındaki Ömer Osmanoğlu, Çanakkale'deki mücadelenin herkes tarafından örnek alınması gerektiğini söyledi - Osmanoğlu: "Çanakkale'deki gibi 'omuz omuza' verelim. Birbirimizi tutmak lazım. Çanakkale'de birlik olduk, 'sırt sırta' vererek savaştık. Şimdi yine birlik olalım"

DİYARBAKIR (AA) - AHMET KAPLAN - Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yıl dönümü nedeniyle, Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan tanıtım filminde rol alan 104 yaşındaki Ömer Osmanoğlu, Çanakkale'deki mücadelenin örnek alınmasını istedi.

Diyarbakır'da, 13 yaşında başladığı mezar yapım işi nedeniyle ömrünün büyük bölümünü mezarlıklarda geçiren Osmanoğlu, AA muhabirine, Çanakkale Zaferi'nin 'omuz omuza' verilerek kazanıldığını anlattı.

Filmin iki ayrı sahnesinde görülen ve duygularını, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile aynı filmde oynadım, çok mutluyum" diyerek dile getiren Ömer Osmanoğlu, şunları söyledi:

"Arkadaşlarım beni filmde görünce sevindi. Bana, 'gel bak, televizyonda seni gösteriyorlar' dediler. Arkadaşlar, 'Ömer abi artist olmuş. Cumhurbaşkanıyla filmde oynamış' diyorlar. Kavga etmeyelim, el ele verelim, mutlu olalım. Çanakkale'deki gibi 'omuz omuza' verelim. Birbirimizi tutmak lazım. Çanakkale'de birlik olduk, 'sırt sırta' vererek savaştık, şimdi yine birlik olalım."

- Ömrü mezarlıkta geçti

Uzun yıllar Sur ilçesindeki Mardin Kapı Mezarlığı'nda, mezar yapımıyla uğraşan Osmanoğlu, 8 yıldır da mezarları sulayarak geçimini sağlıyor.

İstanbul Karaca Ahmet Mezarlığı'nda da 20 yıl çalıştığını anlatan Ömer Osmanoğlu, 4'ü erkek 6 çocuğunun olduğunu, bunlardan 3'ünün inşaat mühendisi, birinin de doktor olduğunu belirtti.

Osmanoğlu, şöyle devam etti:

"İstanbul'da çalıştığım dönemde, eşimin ölümüyle birlikte memlekete dönmek zorunda kaldık. Eşim ölünce, onun vasiyeti üzerine cenazesini Diyarbakır'a getirip, burada defnettik. Son olarak eşimin mezarını yaptım ve sonra bu işi bıraktım. Şimdi mezarları sulayarak geçimimi sağlıyorum. Bu işi de severek yapıyorum." 

Emeğiyle para kazanmayı sevdiğini dile getiren Ömer Osmanoğlu, "Çalışmak ibadettir. 'El açmak' günahtır. Allah sevmez, dinimizde 'el açmak' yoktur. Tek bir namazla zikir olmaz. İnsan çalışmalı, çalışmadan olmaz. Çalışınca elin, ayağın Allah'a zikreder" ifadelerini kullandı.