Doğuda sigortacılık işlemlerinde "terör teminatı" sıkıntısı

Doğuda sigortacılık işlemlerinde "terör teminatı" sıkıntısı
Doğuda sigortacılık işlemlerinde "terör teminatı" sıkıntısı
- Diyarbakır Sigortacılar Derneği Başkanı Türkay: - "Şirketler, olaylar nedeniyle terör sigortasını kaldırdı. Terör olaylarında yakılmalarından dolayı, inşaat, yol, baraj, tarım çalışmalarında kullanılan iş makinelerine kesinlikle sigorta yapmıyorlar" - HAKSİAD Başkanı Azboy: - "Şirketler, terör maddesini sözleşmeye koymuyor"

DİYARBAKIR (AA) - HALİL İBRAHİM BAŞER - Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yol ile baraj yapımında kullanılan iş makinelerinin PKK mensuplarınca yakılması nedeniyle, bu araçlara ilişkin sigorta poliçelerinde "terör teminatı"nın kapsam dışında tutulduğu bildirildi.

Son dönemde saldırılarını artıran terör örgütü PKK üyelerinin bölgede yol keserek, yol ve baraj yapımında kullanılan iş makinesi ile tırları ateşe vermesi nedeniyle işlerini zamanında tamamlayamayan firmaların zarar ettiği belirtiliyor.

Firmalar, şimdi de bu araçların kaskosunu yaptırırken "terör teminatı"nın kapsam dışında tutulmasının sıkıntısını yaşıyor.

Diyarbakır Sigortacılar Derneği Başkanı Gaffur Türkay, AA muhabirine, sigorta şirketlerinin poliçelerinde "deprem, yangın, sel, terör" gibi ek teminatlar gösterdiğini söyledi.

Düzenlenen sözleşmelerle, bu olaylardan doğan zararların şirketlerce karşılanmasının teminat altına alındığını bildiren Türkay, bölgede son dönemde yaşanan saldırılar nedeniyle şirketlerin "terör" şartını devre dışı bıraktığını anlattı. 

Bu kapsamda ciddi sıkıntılar yaşanmaya başlandığını belirten Türkay, "Şirketler, olaylar nedeniyle terör sigortasını kaldırdı. Terör olaylarında yakılmalarından dolayı, inşaat, yol, baraj, tarım çalışmalarında kullanılan iş makinelerine kesinlikle sigorta yapmıyorlar. Ayrıca bölgedeki iş yeri ve ev sigortalarında aynı sorun yaşanıyor" diye konuştu. 

Bölgedeki insanlara haksızlık yapıldığını savunan Türkay, şöyle devam etti:

"Bu durumun bölgeye çok büyük zararı var. Bölgede iş yapma potansiyeli düşüyor. Birçok kesim bundan mağduriyet yaşıyor. Ayrıca son 2, 3 aydır zorunlu trafik sigortalarında da olaylar gerekçe gösterilerek, müthiş fiyat artışı yapıldı. 300 liraya yapılan sigorta, bin lira civarına çıktı. Olaylar nedeniyle zaten bölge insanı büyük sorunlar yaşadı. Şimdi de böyle bir sıkıntı yaşanıyor."

- "Terörle ilgili sigorta dahi yapmıyorlar"

Hak Sanayici ve İş Adamları Derneği (HAKSİAD) Başkanı Ramazan Azboy da Çözüm Süreci'nin yaşandığı dönemde bölgede yatırım konusunda büyük ivme yakaladıklarını vurguladı.

Çözüm Süreci ile bölgenin adeta şantiyeye döndüğünü dile getiren Azboy, "Ancak sürecin bitmesinin ardından terör örgütü mensupları iş makinelerini yaktı. Zaten risk nedeniyle kasko yaptırırken batıya kıyasla 5 katı para ödüyorduk. Şimdi şirketler, terörle ilgili sigorta dahi yapmıyor. Şirketler, terör maddesini sözleşmeye koymuyor" dedi.

Şu an bölgede iş makinesi satın alan firmaların sigorta yaptıramadığını belirten Azboy, şunları kaydetti:

"Şirketler sebep olarak 'Her gün sizin oralarda iş makineleri yakılıyor. Terör maddesi hariç sigorta yaparız' diyor. Sigorta firmalarına zaten fazla para ödüyorduk. Dükkan açmak isteyenler için de aynı sıkıntı var. Örneğin bir beyaz eşya dükkanı açmak istiyorsun. Sigorta yaptıracaksın. Yangın, sel, doğal afeti kabul ediyorlar ama terör sigortası yapmıyorlar."

Bu sorunlarının çözülmesini isteyen Azboy, "Bölgedeki bu ateşin artık söndürülmesi lazım. Çözüm, barış gelsin. Devletten sigorta konusunda pozitif ayrımcılık bekliyoruz. Daha düşük fiyatlarla sigorta yapabilmeliyiz. Yoksa araç alamıyoruz. Şu an eski durumumuzdan çok gerideyiz" ifadelerini kullandı.