DÜ'de "Üniversiteler Arası Halk Dansları Şenliği" düzenlenecek

DÜ'de "Üniversiteler Arası Halk Dansları Şenliği" düzenlenecek
DÜ'de "Üniversiteler Arası Halk Dansları Şenliği" düzenlenecek
- Dicle Üniversitesi ile Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu, yaklaşık 20 üniversiteden bin kişinin katılacağı "Üniversiteler Arası Halk Dansları Şenliği" düzenleyecek

DİYARBAKIR (AA) - Dicle Üniversitesi (DÜ) ile Türkiye  Üniversite Sporları Federasyonu, Bahar Şenlikleri kapsamında yaklaşık 20 üniversiteden bin kişinin katılacağı "Üniversiteler Arası Halk Dansları Şenliği" düzenleyecek.

Dicle Üniversitesi Konukevi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Eyigün, şenliğin Diyarbakır ve bölge açısından önemli olduğunu söyledi.

Doğu ve Batı insanını kaynaştırmak için ciddi bir çaba içinde olduklarının belirten Eyigün, "Geçen yıl burada gerçekleştirilen bir spor karşılaşmasının finalini burada yaparak, gelen konukların memnuniyetini gözlemledik. Bu memnuniyet, şenliğin bu yıl burada zemin hazırladı. Güvenlik konusunda insanların önyargılarını kırmak zordur. O psikolojik duvarı yıkmak kolay olmadı. Şu ana kadar 17 üniversite başvuruda bulundu. Bu sayı artabilir de azalabilir de. Her ekibin en az 50 kişiden oluştuğu düşünülünce, yaklaşık bin kişi Diyarbakır'a gelmiş olacak" dedi.

Ekipleri halkla kaynaştırmak için bir kortej yürüyüşü ve Dağkapı Meydanında halk ile iç içe halay çekmeyi arzuladıklarını dile getiren Eyigün, bunun Cuma günü faderasyon ile yapılacak teknik toplantının ardından netleşeceğini kaydetti.

Eyigün, buradaki kardeşlik havasının ve coşkusunun tüm Türkiye tarafından görülmesini arzuladıklarını ifade derek, 15 Nisan'da başlayacak olan sanat haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenecek sergiler verilecek konserler ve aktiviteler hakkında bilgi verdi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Diyarbakır

  ,

  sanat

  ,

  spor

  ,

  güvenlik

  ,

  batı