Dünya Çevre Günü

Dünya Çevre Günü
Dünya Çevre Günü
- Mardin'de Dünya Çevre Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

MARDİN (AA) - Mardin'de  Dünya Çevre Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Mardin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce çevre duyarlılığı oluşturabilmek için Karayolları Parkından il müdürlüğüne kadar  yürüyüş yapıldı.

Sivil Toplum Kuruluşları, öğrenci, öğretmen ve vatandaşlar, yüryüşte haftanın önemine dikkat çeken pankart ve dövizler taşıyarak, çevre duyarlılığına dikkat çekti.

Yürüyüş sonunda konuşuan Mardin Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halil Kösesoy, çevre, insan ve tabiat varlıklarının birbirleriyle etkileşimiçinde bulunduğu bir sistem olduğunu söyledi.

Türkiye 'nin yeryüzü şekilleri, dağları, akarsuları ile ormanın bozkıra, bozkırın denize yakınlığı, yeryüzünde başka bir yerde görülmeyen bir çevre hazinesine sahip olduğunu aktaran Kösesoy, şöyle konuştu:

"Bu hazinelerin, gelecek kuşaklar düşünülerek korunmasına yönelik her türlü çevresel önlemlerin alınması, hem ülkemiz, hem de dünyamız için bir sorumluluktur. Hedefimiz, tabiatın gösterdiği yoldan gitmek yani onu tahrip etmeden, onunla uyum içinde yaşamayı başarabilmektir. Temiz bir çevre için yaptığımız tüm çalışmalar, aldığımız tüm önlemler, şüphesiz ki geleceğimizin güvencesidir. Daha sağlıklı, daha temiz bir dünya için, çevre sorunları ile baş edebilme konusunda herkesin gereken özveriyi göstermesi gerekir."