"Eğitim ve kültürü paylaştır, yurttaşları kaynaştır" projesi

"Eğitim ve kültürü paylaştır, yurttaşları kaynaştır" projesi
"Eğitim ve kültürü paylaştır, yurttaşları kaynaştır" projesi
- Engelliler Konfederasyonu Başkanı İçli: - "Her gün canlarımızı kurban veriyoruz, sakatlar ordusuna yeni yeni insanlar katılıyor. Biz, savaşın ve şiddetin olmadığı bir Türkiye istiyoruz"

DİYARBAKIR (AA) - Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, "Her gün canlarımızı kurban veriyoruz, sakatlar ordusuna yeni yeni insanlar katılıyor. Biz, savaşın ve şiddetin olmadığı bir Türkiye istiyoruz" dedi.

Başkan İçli, Ankara Kalkınma Ajansı ile Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen "Eğitim ve kültürü paylaştır, yurttaşları kaynaştır" projesi kapsamında, Diyarbakır İl Kütüphanesi'nde düzenlenen seminerde, projeyi kardeşlik, dayanışma ve kaynaşmaya hizmet amacıyla hazırladıklarını söyledi.

Proje ile Ankara ve Diyarbakır'dan 60 engelliyi bir araya getirerek toplumsal cinsiyet eğitimi vereceklerini ifade eden İçli, şöyle konuştu:

"Bu projeyi çatışmaların ortasında gerçekleştirme zorunluluğuyla yüz yüze geldik. Türkiye uzun zamandan beri uluslararası bir takım olayların, planların merkezi olarak kullanıla geliyor. Maalesef bir yangın topunun içindeyiz. Çevremiz kan ve terör. Her tarafımız yanıyor, içimiz yanıyor, canlarımız gidiyor."

Projeyi bu koşullar altında gerçekleştirmekten duydukları üzüntüyü dile getiren İçli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yüreklere kardeşliği ve sevgiyi aşılayabilme umudu besleyerek bu çalışmayı yapıyoruz. Biz engelliler, savaşın ve terörün en büyük karşıtlarıyız, barışın da en şiddetli taraftarıyız. Umarız yüreklerimizden gelen bu çığlık, karşılığını bulur. Türkiye, bu kargaşa, şiddet ve kaos ortamından kurtulup çağdaş dünya içindeki hak ettiği yeri alır. Bizler de refah içinde kendi sorunlarımızı çözmek ve kardeşliğimizi pekiştirmek için çalışmalar yaparız."

İçli, savaş ve terörün en büyük ölüm ve sakatlık kaynağı olduğunu anımsatarak, "Her gün canlarımızı kurban veriyoruz, sakatlar ordusuna yeni yeni insanlar katılıyor. Biz, savaşın ve şiddetin olmadığı bir Türkiye istiyoruz" diye konuştu.