Elektrik hatları yer altına alınıyor

Elektrik hatları yer altına alınıyor
Elektrik hatları yer altına alınıyor
DİYARBAKIR (AA) - Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) Diyarbakır İl Müdürü Bülent Uğur Yaka, Diyarbakır'da elektrik hatlarını, yeraltına...

DİYARBAKIR (AA) - Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) Diyarbakır İl Müdürü Bülent Uğur Yaka, Diyarbakır'da elektrik hatlarını, yeraltına alma çalışmalarına ağırlık verdiklerini bildirdi.

Yaka yaptığı açıklamada, Dağkapı ile Seyrantepe mevkileri arasındaki bulunan hatların yeraltına alınması için çalışmalarının ilk etabı olan 7 kilometrelik kablonun montajının tamamlandığını belirtti.

Özelleşme sonrası Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'taki müşterilerine kesintisiz elektrik enerjisi verme çabasında olduklarını belirten Yaka, şöyle dedi:

"DEDAŞ'ın yatırım çalışmaları arasında, havai elektrik hatlarının yeraltına alınması önemli bir yer teşkil ediyor. Diyarbakır'ın yanı sıra belirlenen takvim çerçevesinde diğer illerde de havai hatları yeraltına almak için çalışmalar sürüyor. Müşterilerimize kesintisiz ve kaliteli enerji sunabilmek adına yatırımlarımıza süratle devam ediyor. Dağkapı ile Seyrantepe arasındaki güzergahta bulunan elektrik hatlarımızın yeraltına alınması da yatırımlarımızın sadece bir parçasıdır. Söz konusu güzergahta beton direkli çift devre enerji nakil  hattının yer altına alınması için 1 milyon lira harcandı."

Projenin alternatif besleme imkanlarını oluşturmak amacı ile 2. etabına da başladıklarını bildiren Yaka, bu etapta ise yıl içerisinde yeraltına 10 kilometre kablo döşeyeceklerini kaydetti. 

Yaka, 2015'te başta kent girişindeki orta refüj aydınlatma sistemleri olmak üzere, kent merkezinin enerji alt yapısını yenilemek için de çalışmaların devam edeceğini ifade etti.