Elektrik israfında kadını rolü

Elektrik israfında kadını rolü
Elektrik israfında kadını rolü
DİYARBAKIR (AA) - Dicle Elektrik Dağtım A.Ş (DEDAŞ), değeri yaklaşık 2.7 milyar lira olan 8 milyar kilovat saat elektrik israfına çözüm bulmaya...

DİYARBAKIR (AA) - Dicle Elektrik Dağtım A.Ş (DEDAŞ), değeri yaklaşık 2.7 milyar lira olan 8 milyar kilovat saat elektrik israfına çözüm bulmaya çalışıyor. 

DEDAŞ'tan yapılan yazılı açıklamada, dağıtım hizmeti verilen Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta yıllık elektrik israfının değerinin yaklaşık 2.7 milyar liraya denk geldiği kaydedildi.

Tüm Tüketicileri Koruma Derneği'nin (TTKD) Başkanı Mehmet Barak'ın görüşlerine yer verilen açıklamada, şöyle denildi:

"Özellikle konutlarda elektrik enerjisinin israf edilmesinin önüne kadınlar geçebilir. Bu anlamda kadınlara önemli görevler ve sorumluluklar düşmektedir. Bunun için öncelikle kadınların bilinçlendirilmeleri gerekiyor. İsrafa karşı bilinçlenen kadınların yaşadığı evlerde, ne elektrik enerjisinin, ne suyun, ne de ekmeğin israf edilmeyeceğine inanıyorum." 

"İsraf etmenin, bedel ödenmediği zaman çok daha ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Güneydoğu coğrafyasında özellikle de su ve elektrik kaynaklarına dönük israfın inanılmaz boyutlara ulaştı. İsraf edildiği için burada bir hanede tüketilen elektriğin, İstanbul 'da 3 hanede kullanılıyor. İsraf edilen elektrik enerjisinde bir bedel ödenmediği için kış aylarında, gereğinden fazla ısıtıcı kullanılarak yaz aylarında ise gereğinden fazla sulama yapılarak tüketiliyor."