Ergani'de badem yetiştiriciliğinin geliştirilmesi

Ergani'de badem yetiştiriciliğinin geliştirilmesi
Ergani'de badem yetiştiriciliğinin geliştirilmesi
- Ergani İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kanbal, Badem Yetiştiriciliğini Geliştirme projesi kapsamında üretci taleplerini almaya başlayacaklarını söyledi.

DİYARBAKIR (AA) - Ergani İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hikmet Kanbal, Badem Yetiştiriciliğini Geliştirme projesi kapsamında üretici taleplerini almaya başlayacaklarını söyledi.

Kanbal, yaptığı açıklamada, Ergani'de badem yetiştirciliğini geliştirmek için başlattıkları Badem Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında fidan bedelinin yüzde 70'i GAP İdaresi Başkanlığı katkısı ve yüzde 30'unun ise çiftçi katkısı ile sağlanacağını belirtti.

Badem projesi için bir üreticinin en az 5 dekar alanda bahçe kurması gerektiğine işaret eden Kanbal, "Kapama meyve bahçesi kuracak çiftçilere dağıtılacak olan badem fidanları yüzde 30 katkı bedeli olarak çiftçiler, bir fidan için yaklaşık 1,8 lira ücret yatıracaklardır. Bu şekilde çiftçilere bilgi verilmesi gerekmektedir. Dikimler ilkbaharda yapılacak olup taleplerin belirlenerek en geç 15 gün içinde Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesine gönderilmesi ve fakslanmasını rica ederim" diye konuştu.